A tunéziai káosz nyomán már a 2015-öshöz mérhető menekültválságtól tartanak
Meredeken nő az EU-ba irányuló földközi-tengeri migráció, az újabb hullámban a széteső Tunézia is ugródeszkává vált. Olaszország szükségállapotot hirdetett, az uniós szolidaritás és felkészülés gyenge.
A tunéziai parti őrség nyolc újabb holttestet talált, és ezzel 33-ra nőtt a halálos áldozatok száma, miután a napokban az észak-afrikai ország partjainál elsüllyedt egy 110 menekülttel telezsúfolt hajó. Csak a korábbi hetekben féltucatnyi lélekvesztő jutott a hullámsírba, az ENSZ adatai szerint idén április közepéig több mint félezren vesztek oda – illetve tűntek el – a földközi-tengeri középső útvonalon, amely jelentős részt Tunéziából és Líbiából vezet az olaszországi partokhoz.
Őrizetbe vették a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjét Tunéziában
Rasíd Gannúsi már legalább a huszadik ellenzéki, akit az utóbbi néhány hónapban letartóztattak az országban. A tunéziai rendőrség őrizetbe vette Rasíd Gannúsit, a legnagyobb ellenzéki párt, az iszlamista Újjászületés Mozgalom (Ennahda) vezetőjét, miután házkutatást tartott a lakásán - közölte hétfőn este két forrás a párt berkeiből.
Ironikus, de mégis szerencsésebbek voltak azok, akik a múlt héten két napig vergődtek Málta és Olaszország között, míg végül – Málta elutasítása után – az olasz parti őrség mentette meg azt a négyszáz menekültet, akik egy halászhajóban vártak a sorsukra, többük betegen és kiszáradva. Ám mire biztonságban partra segítették őket, máris két másik hajót észleltek a tengeren, összesen 450 emberrel a fedélzetükön. Az embercsempészek gyakran azt csinálják, hogy
a hajókat elindítják az észak-afrikai partoktól, majd a kapitány lelép, például egy motorcsónakkal elviszik.
A hánykolódó vízi járműveknek pedig még annyi üzemanyaguk sincs, hogy egyáltalán elérjék a legközelebbi olasz partot, például Lampedusa szigetét vagy a messzebb lévő Szicíliát.