Süddeutsche Zeitung-kommentár: Mélyponton Budapest és Washington viszonya
2022 februárja előtt sem álltak túl jól az Egyesült Államok és Magyarország közti diplomáciai kapcsolatok, ám a háború óta csak még nagyobb lett a szakadék a két ország vezetése között – és nem mellesleg Magyarország és az Európai Unió között is, írja Cathrin Kahlweit, aki a legnagyobb német politikai lapot tudósítja a magyar fejleményekről.
Példátlanul mélyre süllyedtek a hatalmas Egyesült Államok és a kicsiny Magyarország diplomáciai kapcsolatai – súlyos tényezők terhelik az együttműködést. A transzatlanti partnerségben ilyen kölcsönös provokációk és támadások másutt nemigen fordulnak elő – emeli ki Kahlweit.
Az amerikai demokraták és a Fidesz között azóta feszültség van, hogy Orbán Viktor 13 éve hatalomra jutott. Ám a dolgok mára odáig jutottak, hogy budapesti diplomáciai források szerint az USA-val szembeni hangulat immár kifejezetten ellenséges. Ez részben a jelenlegi amerikai nagykövettel függ össze, illetve sokkal inkább a kormányfő oroszbarát politikájával.
„Ez nem piszlicsáré ügy, ez csak az első lépés" - Dezső András az amerikai szankciókról a Fülke Extrában
Orbán Viktor és propagandagépezete megtehette volna, hogy változtat az oroszpolitikáján, ehelyett egy háború kellős közepén nekiment a legfőbb katonai szövetségesének. Nem meglepő, hogy az Egyesült Államok befolyásoló ügynökként tekint Orbán Viktorra, a befolyásoló ügynököket pedig kiszorítják - véli szakújságíró kollégánk, Dezső András, aki videós podcastunkban magyarázta el, milyen folyamat kezdetét jelenthetik a Nemzetközi Beruházási Bankra kivetett amerikai szankciók.