Az adófizetők és az előfizetők is rosszul járhatnak a Vodafone felvásárlásával

6 perc

2023.01.12. 10:30

A Vodafone-ügylettel egy a Magyar Telekom méretével összevethető távközlési cégcsoport jön létre, azonban az eredményességéhez képest jóval eladósodottabb, ami akkor is kockázatot rejt magában, ha a távközlést a szakemberek stabil, kiszámítható szektorként jellemzik. Emiatt elmaradhatnak fejlesztések, és áremelés is jöhet.

Irdatlan mennyiségű közpénzből és állami bankok által nyújtott kölcsönökből valósulhat meg a Vodafone Magyarország telekommunikációs cég felvásárlása. Bár az akvizíció a piaci szereplők számának csökkenése miatt komoly versenyjogi aggályokat vet fel (ld. alább Versenytől elzárva című keretes írásunkat), Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter szerint „hozzájárul a piaci verseny erősödéséhez, a költségek csökkenéséhez” és a szolgáltatási színvonal további emelkedéséhez.

Ez a kijelentés ellentmond a közgazdaságtani alapvetéseknek, hiszen minél kevesebb a szereplő egy adott szektorban, annál valószínűbb, hogy nem a kereslet-kínálat törvényei alakítják az árazást. Márpedig a vezetékes internet és a kábeltévé piacán lényegében duopol, vagyis két szolgáltatóra épülő piac fog kialakulni: a 4iG a legnagyobb vezetékesinternet- és kábeltévé-szolgáltatóvá, valamint (a Magyar Telekom mögött) a második legnagyobb mobilszolgáltatóvá válik a magyar piacon. És akkor még nem esett szó a Yettel mobilszolgáltatóról, amelyben – bár külön entitásként működik – a 4iG többségi tulajdonában lévő Antenna Hungáriának 25 százalékos részesedése van.

Az ország gatyája is rámegy, de Orbán Viktor közelében ebből is profitálni lehet

Újabb források után kellett néznie a kormányfőnek, hogy az uniós pénzek elapadása ellenére is növelni tudja a személyéhez is kötődő befektetők vagyonát. Állami hitelek, válságkezelő alapok, baráti cégek jelentik a puffert, amelyek Orbán unokáit gazdagítják, a többiekét eladósítják.