Wizz Air vagy Ryanair? Sokkal nagyobb a különbség, mint gondolná

12 perc

2023.02.14. 04:30

Bár utasként legtöbbször csak a jegy ára számít, amikor légitársaságot választunk egy-egy útra, valójában szinte alig van valami, amiben megegyezik a két fapados cég. Most végignéztük apránként, mekkora különbség van a két légitársaság között, ebben pedig Bukta Gábor, a Concorde részvénypiaci elemzője volt a segítségünkre.

hvg360: Amikor a Ryanair-vezér, Michael O’Leary legutóbb Budapesten járt, arról beszélt, hogy Wizz Air sokkal drágábban üzemel, mint ők, ezért a jegyeket is drágábban tudják adni, aminek egyenes következménye, hogy a magyar gyökerű fapados folyamatosan visszavonul azokról a területekről, ahol a Ryanair is ott van. Valóban így lenne, vagy ez inkább csak a szokásos hangzatos kijelentés volt a részéről?

Bukta Gábor: Bár ez leginkább a szokásos hangzatos kijelentés kategóriába sorolható, azért van némi valóságalapja. A Ryanairnek ugyanis hatalmas versenyelőnye származott abból, hogy kedvezőbb áron tudta az utóbbi egy-két évben megvenni az üzemanyagot a vetélytársánál. Mit jelent ez? Az olajár ingadozásainak kockázatát a légitársaságok különböző fedezeti ügyletekkel szokták csökkenteni. Itt lényegében arról van szó, hogy egy másik ügyletből származó nyereséggel próbálják meg az üzemanyagok árának emelkedését kompenzálni, esetleg ha az olaj drágulására számítanak, akkor olyan opciós szerződéseket kötnek, mely szerint év végén is a mostani árakon vásárolhatnak.

A kormányt és a Wizz Airt savazni jött Budapestre a Ryanair vezére

És amúgy bejelentette, hova utazhatnak velük az utasok nyáron, bár abban újdonság nem volt.

Az ír társaság végig élt ezzel a lehetőséggel, ám a Wizz Air 2021 nyarán hozott egy olyan döntést – ennek hátteréről a hvg.hu-nak nyilatkozott Váradi József, a cég vezérigazgatója –, hogy felfüggeszti fedezeti politikáját. Ám ez nem jött be: a koronavírus-válság és az ukrajnai háború miatt elszállt olajár jelentős versenyhátrányba lökte a céget, amit a Ryanair igyekezett is kihasználni. Itt érdemes megjegyezni, hogy ha éppenséggel csökkent volna az olajár, akkor a Wizz Air jól is járhatott volna, ám a menedzsment döntése végső soron negatívan hatott a társaságra.

Amikor pedig elkezdtek visszatérni a fedezeti politikához, akkor olyan magas árszinten sikerült üzleteket kötniük, ami továbbra is versenyhátrányt jelentett a számukra. Mindez 2021 nyarától 2022 nyaráig egyértelműen látszott is a fapadosok közötti harcban.

hvg360: A Ryanair 2022-es üzleti évére jóval a piaci szint alatt, nagyjából 63-64 dolláros hordónkénti áron tudta fedezni kerozinigényét – mondta el O'Leary még tavaly ősszel  lapunknak, és arról is beszámolt, hogy ez a szint 2023-ra 92 dollárra nő. Váradi pedig korábban úgy nyilatkozott, hogy 2023 áprilisától visszaáll a fedezeti ügyletkörünk a Covid előtti időszakra. Akkor ennek a versenyhátránynak vége is lesz hamarosan?

B. G.: A dátum nagyjából stimmel, körülbelül tavaszra, nyár elejére lehet ismét ott a Wizz Air, mint a Ryanair. Innentől kezdve pedig ismét az fogja eldönteni a kettőjük közötti verseny, hogy mennyire hatékonyan tudnak üzemelni, azaz például a repülőgépek milyen töltöttséggel repülnek, az utasokból mekkora árbevételt lehet termelni. Ez pedig a jegyek árain is megmutatkozhat.

Váradi József: Nem tartjuk magunkat alapvetően felelősnek a járattörlések miatt

Egyharmaddal több utast szállít ma a Wizz Air, mint a világjárvány előtt, de a forint gyengülése, a dollár erősödése és az olajárak elszállása gyengíti a légitársaság pozícióját. Erről is beszélt a hvg.hu-nak Váradi József, a társaság vezérigazgatója.

hvg360: A Ryanair többször is élt azzal a módszerrel, hogy alávág versenytársai árainak, hiszen a legolcsóbb fapados légitársaság akar lenni. Ez megmaradhat a jövőben is?