Segítség vagy prostitúció a béranyaság?
Nem ítélkezik, különböző történekkel többféle igazságot tár fel a valós dokumentumokból, élethelyzetekből kiindulva készült Béranyák, a Vígszínház Házi Színpadán bemutatott új darab.
Az ukrajnai háború egyik megrázó epizódja annak a több száz csecsemőnek a sorsa, akiket béranyaságot vállalva ukrán nők hoztak világra az orosz agresszió megindítása körüli időszakban. A bejáratott rendszer szerint a béranyák testébe termékenységi problémákkal küszködő külföldi párok embrióit ültetik be, majd ők pénzért kihordják és megszülik a gyerekeket.
Ezután az újdonsült szülők Ukrajnába utaznak, hogy magukkal vigyék csecsemőjüket. Csakhogy a háború kitörésével a vér szerinti szülők nem tudtak az ott rekedt gyerekekért elmenni, a szülőanyák pedig nem tudták kivinni őket Ukrajnából.
Ennek részben az volt az oka, hogy a sajátjukként kellett volna elismerni őket, de az is közrejátszott, hogy a családjukat nem akarták magukra hagyni. Az ilyesfajta családegyesítések egyszer már késtek, 2020-ban, amikor a koronavírus-járvány miatt hiúsultak meg az utazások. A béranya-közvetítéssel foglalkozó egyik cég akkor egy kijevi hotelben helyezte el a babákat és osztott meg róluk fotókat, videókat, csak hogy felhívják a figyelmet a helyzet súlyosságára.