„Az ember hozzá tud szokni a jóhoz és a rosszhoz is, és pont emiatt nyeri meg mindig a Fidesz a választásokat”
Tipikus védekezési stratégia a gyűlöletkampányok ellen, hogy nem politizálunk, de ez legalább annyira veszélyes – ecseteli a polarizációt végletekig kiélező kormány kampánytechnikájában rejlő hosszabb távú kockázatokat a téma kutatója, Síklaki István, aki úgy látja, ha netán összeomlik a NER, a következő elit sem nagyon fog tudni más mentalitású politizálást folytatni. Interjú.
HVG: Dübörög a nemzeti konzultációs kampány, és a kormány büszkén vállalja a bombás-szankciós plakátjait is. Milyen hatással vannak az újabb és újabb gyűlölet- és indulatfokozó hadjáratok az amúgy a napi politikától magát távol tartani akaró emberekre?
Síklaki István: Sokan mondják maguknak, ha jártukban-keltükben belebotlanak ezekbe a dolgokba, hogy „á, hülyeség, ez engem nem érdekel”, de ilyen nincs. A fenyegető információ mindenképpen beférkőzik a tudatalattiba, és hat a kedélyre.
A félelemérzet fenntartása kedvez a Fidesznek: az ehhez hasonló kampányok miatt nyitottak az emberek a rémhírekre és az összeesküvés-elméletekre.
Nap nap után látjuk a szörnyű felvételeket Ukrajna bombázásáról, és ha sikerül – márpedig sokak esetében sikerül – ehhez hozzákapcsolni a Brüsszelre utaló asszociációt, mintha az EU-tól kellene rettegnünk, máris célba értek az „alkotók”. Ennyire még a 2016-os migránskampány sem volt primitív, a szankciós plakát olyan erkölcsi mélység, amit nehezen tudtam volna elképzelni.
HVG: Úgy tűnik, a Fidesz nem tud leállni, folyamatosan emeli az érzelmi tétet...
S. I.: Az ilyen típusú autokrata hatalomnak ez a természete.