Sok mindenről és az ellenkezőjéről is népszavaznak az amerikai félidős választáson
Abortusz, marihuána, közüzemi számla kontra fényképes igazolvány, gazdagok, szegények és populisták – néhány téma, amelyről a kongresszusi választásokkal egyidőben döntenek az amerikai szavazópolgárok.
A kétévente tartott – négyévente az elnökválasztással összekötött – kongresszusi választásokon eljön az egyes államokban rendezett népszavazások ideje is. Jövő kedden az abortusz ügye lesz a legfontosabb, amit a demokraták nem túl sok sikerrel tudtak országos jelentőségűvé tenni. Az alkotmánybírósági szerepet betöltő legfelső bíróság júniusban semmisítette meg a művi terhességmegszakítást szövetségi szinten liberalizáló 1973-as Roe kontra Wade határozat jelentette precedenst, és a szabályozást az államokra bízta. A döntés hatalmas felháborodást váltott ki azok körében, akik pártolják a nők jogát az abortuszhoz.
Káosz Amerikában: az abortusz után a fogamzásgátlást és a homoszexualitást is betilthatják?
Sokkot igen, meglepetést nem okozott, hogy az USA legfelső bírósága megsemmisítette az abortuszt legalizáló 1973-as határozatot. A szabályozás az egyes államok hatáskörébe kerül, ami szigorú és engedékeny régiókra szakítja szét az országot.
Kaliforniában, Michiganben és Vermontban a népszavazás kezdeményezői az állam alkotmányába szeretnék beleírni az abortuszhoz fűződő jogot. Kentuckyban és Kansasban viszont azt akarják rögzíteni, hogy az alaptörvényükben semmi ne adja meg a jogot a terhességmegszakításra.
A marihuána szabadidős használatát a 21. életévüket betöltött felnőttek számára – ez a legális alkoholfogyasztás korhatára is – engedélyező népszavazások sorát egy évtizede Colorado és Washington állam nyitotta meg. Most Arizona, Dél-Dakota, Észak-Dakota, Maryland és Missouri következhet.