Ha a mostani aszályt is túlélő kerti növényeket akar, tegye azt, amit Jókai Mór

6 perc

2022.08.13. 05:00

Az idei szárazság a kiskerteket is megviseli. Megmenthetők-e a kókadó növények? Létezik-e fenntartható kert a drasztikus klímaváltozás közben? Az erdőkivágások megkönnyítése is felértékeli a hobbikertészek munkáját.

„Eddig csak kopogtatott, most ránk rúgta az ajtót a klímaváltozás” – mondja Orlóci László növénynemesítő, a magyar díszkertészek szervezetének elnöke, a fővárosi Füvészkert igazgatója.

Megtizedelt állományra, kiégett pázsitra, sárguló örökzöldekre, kókadt fákra, satnya évelőkre panaszkodik szinte minden kerttulajdonos. Különösen nehéz ez az év, hiszen a súlyos aszályt extrém meleg is kísérte, s már a téli és tavaszi csapadék is kevés volt.

A helyzet csak rosszabb lesz,

mondja Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze.

A tűlevelűek például el is tűnhetnek a kertekből, különösen a népszerű lucfenyő, ugyanis sekély a gyökérzetük, nincs karó- és hajszálgyökerük sem. Nemcsak a betegségek tépázta smaragd tujától, hanem a legkedveltebb sövénynövénytől, az olcsósága és gyors növekedése miatt kedvelt leylandi ciprustól és a többi népszerű hamisciprustól is elbúcsúzhatunk hosszú távon, de a nyírfák, a tölgyek, a kényesebb gyümölcsfák is veszélyben vannak – mondja a tájépítészmérnök.

Azért nincs itt az Armageddon, véli Kulin Balázs, a Tahi Faiskola vezetője, aki szerint a meleg ugyan megmarad, de jövőre nem kell hasonlóan aszályos évre számítani.

Ízelítőt adott a forróságból a globális felmelegedés

Az idei szokatlanul gyakori és intenzív hőhullámok válnak az „új normálissá" a világban, ráadásul a nyarak Európában forrósodnak a legerősebb ütemben.