Önnek is elmegy az ágyban egy-két óra a mobil nyomogatásával? Van, aki bosszúból csinálja

5 perc

2022.08.14. 06:15

Nem kizárólag az akaraterő hiánya lehet az oka, ha tágul az olló a „mikor feküdtem le?” és a „mikor aludtam el?” kérdésre adott válaszok között. Még olyan is akad, aki így protestál az elvárt túlmunka ellen.

„Mindjárt alszom, de előbb még elolvasok egy üzenetet a WhatsAppon, megnézem a Facebookot, az Instagramot és a Twittert. És ha már a kezemben van a mobil, még néhány hírt is átfutok.” Ezekkel aztán könnyen elmegy két-három óra. A szakirodalom 2014 óta ismeri a jelenséget, melyre elsőként Floor M. Kroese holland magatartás-kutató használta a „halogatott alvás” (bedtime procrastination) kifejezést. Akkor alkalmazható, ha a lefekvést aktív késleltetés gátolja, ha ennek nincs igazán komoly oka, továbbá ha az illető tudatában van annak, hogy a halogatás negatív következményekkel járhat.

Hogy a jelenség mennyire elterjedt, arról nincsenek átfogó adatok, még nem készültek ezzel foglalkozó reprezentatív felmérések. Végeztek kisebb kutatásokat, például a holland felnőtt lakosság körében, ahol a megkérdezett 2637 alany háromnegyede arról számolt be, hogy heti legalább egy alkalommal később tért nyugovóra, mint eredetileg tervezte, noha ennek nem volt alapos oka. De az USA-ból és Németországból is érkeztek hasonló hírek, amelyek azt mutatják, hogy a jelenség széles körben elterjedt.

Időközben használatba jött egy másik kifejezés is, a „revenge” szó betoldásával: „alváshalasztás bosszúból” (revenge bedtime procrastination). Jana Kühnel, a Bécsi Egyetem pszichológusa szerint azonban nem szabad a kettőt egymás szinonimájaként használni.