A világon elsőként vetne véget a vadnyugati állapotoknak a kriptopiacon az EU
Részben megszüntetné a kriptovaluta-kereskedelem névtelenségét egy új uniós szabályozás, és a nagyobb tranzakciókat magánembereknél is megadóztatná. A szereplők többsége örül, de lehetnek, akiknek nem jön jól a nyilvánosság.
Véget vetne a káosznak az utóbbi évek robbanásszerű felfutása után most épp drámai zuhanásban lévő kriptovaluta-piacon Európa. Az Európai Tanácsban rábólintottak arra a rendelettervezetre, amelyről 2020 közepe óta tárgyaltak az uniós intézmények és a tagállamok kormányai. A MiCA, vagyis a kriptoeszközök piacairól szóló európai rendelet az értékbázis nélküli kriptoeszközökre, vagyis az úgynevezett „stabil érmékre” (stablecoin) vonatkozik, s elvileg biztonságosabbá teszi használatukat.
A jogalkotók ígérete szerint a rendelet kiterjed a kereskedési platformokra és a fogyasztók kriptovalutás digitális pénztárcáira, mindenekelőtt azonban védelmet nyújt majd a befektetőknek, és elősegíti a pénzügyi stabilitás megőrzését. Mindezt anélkül, hogy visszafogná az innovációt.
Öngyilkosságba hajszol embereket a kriptopiac megroppanása
Elszakadt a dollártól az egyik, dollárhoz rögzített kriptopénz árfolyama. Napok alatt 40 milliárd dollár foszlott semmivé. A bizonytalan gazdasági környezetben, jegybanki megszorítások közepette a kriptopénzek árfolyama folyamatosan csökken, a novemberi csúcsponthoz képest a piac értéke 1,8 ezer milliárd dollárral zsugorodott. A veszteségek főleg kisbefektetőket sújtanak.
Utóbbi kulcskérdés, hiszen a kriptovaluták története éppen a meglévő pénzügyi rendszerekkel és az ezeket működtető intézményekkel szembeni lázadásból eredeztethető. Az első nagyobb és máig legismertebb kriptó, a bitcoin a 2008-ban az USA-ban kirobbanó, majd 2009-ben világméretűvé duzzadó gazdasági válságra adott alternatív válaszként vált híressé. Népszerűsége és a működési elvéből azóta levezetett több ezer digitális pénz rohamos szaporodása miatt a jelenség mára megkerülhetetlenné vált a digitális gazdaság óriásai és a nagyobb intézményi befektetők számára is, miután évekig kígyót-békát kiáltottak rá a nemzeti bankok, a nemzetközi monetáris és fiskális szervezetek és pénzintézetek. Közben a lakossági pénzügyekkel, online kifizetésekkel vagy valutaváltással foglalkozó fintech cégek is átvettek egy sor újszerű megoldást a digitális fizetőeszközök kiötlőitől.