Az igazi visszapattanás: jól járt a tavalyi válságévvel az Orbán és a Mészáros család
Összességében ismét tízmilliárdokkal gazdagodott Orbán Viktor közvetlen környezete: családtagjai, barátai, illetve azok rokonai és üzlettársai. A koronavírus-járvány második évében szépen fialtak a NER kedvezményezettjeinek érdekeltségei.
„Nagyon köszönöm a magyar kormány munkáját, hiszen végig mellettünk voltak és segítettek bennünket”
– ezzel a Mészáros Lőrinctől származó, a minap napvilágra került mondattal lényegében össze is foglalható a NER zavarosában halászó üzleti csúcsragadozók tavalyi éve. Az állami megrendelésekkel kitömött vagy a politika által eltorzított piacokon szinte verseny nélkül hízó „vállalkozóknak” van is miért hálálkodniuk: többen közülük a 2021-es üzleti évük után is milliárdokkal gazdagodtak.
Elsősorban persze valóban Mészárosnak van mit megköszönnie, hiszen őt – legalábbis papíron – egyenesen Magyarország legvagyonosabb emberévé tette az egymást érő Orbán-kormányok áldásos tevékenysége. Persze az már több esetben kiderült, hogy mi történik az efféle vagyonnal akkor, ha egy NER-lovag netán összekülönbözik az igazi nagyfőnökkel: le kell adni a soron következő kiválasztottnak. Mindenesetre ha a volt gázszerelővel ilyen baleset történne, valaki igen jól járhat a kezelésében lévő társaságokkal, hiszen azok majdnem 20 milliárd forint osztalékot fizettek ki tulajdonosaiknak a tavalyi teljesítményük után. Szárnyalt például a 2Rule sportmárka, és a rossz 2020-as esztendő után ismét profitot termeltek a Hunguest szállodák. A legtöbbet, 9,5 milliárdot, a rengeteg további érdekeltséget összefogó tőzsdei Opus Global fialt, amelynek nagyjából a fele tartozik közvetve vagy közvetlenül Mészároshoz. De 8 milliárddal járult hozzá a NER zsebének hizlalásához az építőipari közbeszerzéseken jeleskedő V-Híd is, a Talentis Group pedig 1,4 milliárddal.