"Kádár nem államférfi" – az "átkosban" ezzel a sajtóhibával is lehetett valaki a pártvezér életrajzírója
A politika ügyeletes nyaloncait aligha fogja eltántorítani ünnepelt vezérük dicsőítésétől a vitathatatlan tehetségű író, alternatív színházi ember elkárhozásának példája: Gyurkó László négy évtizeddel ezelőtti sikerkönyve, a Kádár Jánosról írt életrajz máig elfedi szerzője egész életművét.
„Ön némely írótársa szemében kompromittálódott mint »kormánypárti«” – ekképp vont 1986 októberében, utóbb váteszinek bizonyult mérleget Kádár János, amikor levélben köszönte meg az Arcképvázlat történelmi háttérrel című bestseller szerzőjének, Gyurkó Lászlónak, hogy megküldte neki a negyedik kiadás egy példányát.
Ha hihetünk a hivatalos statisztikának, az 1982-es könyvhétre megjelent Kádár-életrajz négy év alatt – igaz, meglehetősen nyomott, vagyis „reklámáron” – félmilliós példányszámot ért el.
Az Arcképvázlat történelmi háttérrel című kötet első kiadása egyébként azokban a napokban került ki a nyomdából, amikor a Magyar Szocialista Munkáspárt első titkára májusban éppen betöltötte a 70. évét, s immár több mint negyedszázada tartotta kezében a korlátlan hatalom gyeplőjét. Az elfogultságát könyve első mondatában megvalló szerző
azt ígérte, hogy megfejti Kádár „mindennél fontosabb, valóban mindenkire tartozó titkát”.
Nevezetesen azt, miként lett az 1956 novemberében „a földkerekség leggyűlöltebb emberéből” hazája úgymond legbecsültebb és legnépszerűbb embere. Erre a féligazságba, félhazugságba kapaszkodó kérdésre Gyurkó nem adott érdemi választ.