Az ENSZ segélykiáltása a Föld megmentéséért: eljött a „most vagy soha” pillanat
Arcul csapta az emberiséget a klímaváltozás az utóbbi jó egy évtizedben, s a legfrissebb tanulmányok szerint alig van esélyünk a globális éghajlati katasztrófa elkerülésére.
A 2010 áprilisában felrobbant Deepwater Horizon olajfúró platform lángjának, a Mexikói-öbölben messzire szálló sűrű fekte füstjének és a majdnem három hónapig a tengerbe ömlő 750 millió liter olajnak a látványa alighanem az egyik kijózanító jelképe lehetett a fosszilis energiaforráson alapuló gazdaság és iparosodás sötét oldalának.
Egyben annak az évtizednek a kezdete is volt, amikor a világ óhatatlanul szembesült a fosszilis energiahordozók elégetésének – már évtizedek óta szajkózott, de figyelembe alig vett – következményével: a légkör felmelegedésével. De hiába a megannyi klímaváltozási és időjárási katasztrófa, illetve megalapozott tudományos elemzés és megállapítás, jó egy évtizeddel később, a napokban megjelent két fontos tanulmány is arra jutott, hogy azonnali és komoly erőfeszítéseket kell tenni a Föld megmentéséért.