Mindig leveszi az ajtóban a cipőt? Rosszul teszi, ha bemegy vele a lakásba
Cipőlevételre hívja fel a figyelmet az a nemzetközi kutatócsoport, amelyik egy évtizede vizsgálja, milyen káros anyagok kerülnek be a háztartásokba a kosszal.
Cipőlevételre hívja fel a figyelmet az a nemzetközi kutatócsoport, amelyik egy évtizede vizsgálja, milyen káros anyagok kerülnek be a háztartásokba a kosszal.
Amikor egy vállalat vagy egy párt nagy bajba kerül, sokkal nagyobb valószínűséggel nevezhetnek ki az élére egy nőt, aki aztán az arcát adja a bukáshoz – most épp az amerikai választás kapcsán figyelt fel újra a világ az üvegszikla-elméletre. Ez pedig nem csak hangzatos szlogen, hanem tudományosan valóban igazolható tény. Sőt, azt is bebizonyították már, hogy gyakorlatilag bármelyik csoportra igaz, amelyiknek egyébként kevés esélye volna megtörni a középkorú vagy öreg fehér férfiak hatalmát.
Nehéz a dolga a diplomatáknak. A német nagykövetet például Szijjártó Péter kérette be, idézik fel a humoristák. Leültek és elbeszélgettek Julia Gross-szal. A mobilját meg, ha jól viselkedik, az év végén visszakaphatja. Még az is lehet, hogy a szüleit is behívatják. De a külföldön dolgozó magyar nagyköveteknek sem könnyű: Orbán Viktor mond valami erőset idehaza, ők meg pattanhatnak ki az ágyból éjnek évadján, hogy dakota közmondásokat értelmezzenek.
Megint nagyot lépett előre a tudomány: míg eddig csak hosszas megfigyeléssel lehetett megállapítani, hogy egy elefánt jobb- vagy balormányos, most a berlini Humboldt Egyetem kutatói rávilágítottak a biztos jelekre. A szóban forgó tulajdonság hasonló ahhoz, ahogyan az emberek jobb- vagy balkezesek.
A korábbiaknál jóval több bírálatot kap az Orbán-kormány fideszes politikusoktól. A marakodás oka pedig inkább az elosztható pénzek szűkössége, mintsem a jobbító szándék. Még egy olyan fegyelmezett pártkatona, mint a debreceni polgármester is arra ragadtatta magát, hogy kijelentse: nem jó irány az iparűzésiadó-bevételek elvonása. A kritikus felhangok ellenére aligha fog a Fideszen belülről érkezni a kijózanító pofon a kormánynak.
Pocsék képet fest az OECD egészségügyi jelentése Magyarországról: a legfontosabb mutatókban a sor végén kullog az ország, legyen szó az egészségügy finanszírozottságáról, az egy főre jutó orvosok számáról, illetve életkoráról, a várható élettartamról vagy éppen a prevenciós szűrésekre eljáró lakosság arányáról. Önmagában a tanulmányt olvasva is látszik tehát az egészségügyi ellátórendszer összeomlás-közeli állapota.
Nem a választásokon legtöbb szavazatot adó Szabadságpárt, hanem az egykori nagykoalíció összezsugorodott pártjai, a néppártiak és a szociáldemokraták kezdtek kormányalakítási tárgyalásokat Ausztriában, segítségképpen bevéve a társaságba a liberálisokat is.