Gerillaként tevén költöztette kalózrádióját, most Tigréért küzd az etióp kormány ellen
Műszaki érdeklődéssel áldotta meg az élet Debretsion Gebremichaelt, aki Etiópiában harcolt a kommunista diktatúra ellen, majd irányította a távközlési infrastruktúra építését, most pedig a tigrék élén küzd egykori politikustársa, Ahmed Abiy kormányfő ellen a polgárháborúban.
Nem sok olyan politikus lehet, aki az utóbbi fél évszázadban annyira meghatározta volna Etiópia történelmét, mint Debretsion Gebremichael. A hatvan felé járó politikus jelenleg a Tigré Népi Felszabadítási Front (TPLF) vezetőjeként az észak-etiópiai szövetségi állam gerillaháborúját vezeti az Abiy Ahmed által irányított addisz-abebai kormány hadseregével szemben. A humanitárius válságot okozó és Etiópiát a szétesés szélére sodró polgárháború lezárására némi esélyt ad a minapi tűzszünet. De kérdés, hogy az egykor együttműködő két politikus képes-e megoldást találni a több ezer éves etiópiai civilizáció bölcsőjének is tartott, a bibliai Sába királynőjével összefüggésbe hozott ókori Akszúmnak otthont adó Tigré jövőjére.
Csoportosan erőszakoltak meg gyerekeket a tigréi lázadók az Amnesty International szerint
Az emberjogi szervezet friss jelentése azt állítja, a tigrinya harcosok a nemi erőszak mellett fegyvertelen civilek tucatjait végezték ki az ország északnyugati részén, bosszúból a saját veszteségeikért.
Debretsion Shire városában született, ortodox keresztény családban,
az első neve azt jelenti, hogy Cion hegye, a második: Szent Mihály szolgája.
Műszaki érdeklődése már az általános iskolában megnyilvánult, régi rádiókat, akkumulátorokat, elektromos berendezéseket gyűjtött és javított. Tinédzserként csatlakozott az 1975-ben alakult TPLF-hez, amely az erős identitástudatú, de mellőzött tigrék érvényesüléséért és a marxista junta megbuktatásáért jött létre.