Lombikbébiprogram: a magánellátást kiszorítja az állami, de ahhoz nem juthat hozzá mindenki
Népesedési érdekekre hivatkozva tervez teljes állami kontrollt a meddőségi ellátásban a kormány, a magánklinikák megszüntetése azonban a gyermekre vágyó pácienseket hátrányosan érintheti.
„Semmi nem számít, csak hogy van-e gyerek, és mennyi” – így tett egyenlőségjelet egy januári családlátogatáson a boldogság és a gyermekek száma között Orbán Viktor. A miniszterelnök kijelentése meglehetősen cinikusnak tűnik annak a 100-150 ezer magyar párnak a szemszögéből, amely évek óta hiába próbálkozik családalapítással.
Miközben ugyanis a kormány az elmúlt években az ő érdekeikre hivatkozva egy sor könnyítést jelentett be az asszisztált reprodukciós eljárásokban, szép csendben teljes állami kontroll alá hajtotta a jól jövedelmező meddőségi piacot.
Ennek a folyamatnak a következő állomása, hogy az Országos Kórházi Főigazgatóságon belül az állam által átvett meddőségi intézetek munkájának koordinálására létrehozták a Humánreprodukciós Igazgatóságot. Pontos feladatairól és terveiről egyelőre hiába kérdeztük a kormányt, az Emberi Erőforrások Minisztériuma csak annyit közölt, hogy „hamarosan” tájékoztatják a közvéleményt.
Az Okfő vezetőinek listájáról az mindenesetre már kiderült, hogy
az újonnan létrehozott igazgatóság élére Vesztergom Dórát szánják – aki nemcsak meddőségi szakorvos, hanem Novák Katalin megválasztott köztársasági elnök sógornője is.
Mondhatni, a családbarát kormány ismét sajátosan értelmezi politikájának vezérelvét.