Az ellenzék igazolva látja gazdasági terveit, Orbánnak fogy a muníciója
Most látszik igazán, hogy a nagy választási osztogatás közben a kormány nem hagyott magának mozgásteret. Akkora sebeket üt a gazdaságon az infláció és a háború, hogy eddigi álláspontját sutba dobva kénytelen volt pénzt kérni az Uniótól. Az ellenzék nem változtat gazdasági programján.
Hogy baj van, azt Orbán is tudja – különben nem kérte volna az uniótól az eddig dölyfösen visszautasított hitelkeretet –, de valószínűleg nem köszöni meg a pénzügyminiszterének, hogy ezt a választások előtt pár nappal ki is mondta. Varga Mihály ugyanis közölte: április 3. után a legfontosabb feladat az lesz, hogy a költségvetést a háború okozta gazdasági nehézségekhez igazítsák.
Ha a választók figyelme a háborúról már valóban a pénztárcájuk felé fordult, ezen a terepen Orbán nemigen van tartaléka. Az ingyenpénzeket kiosztotta, a számára fontosnak tűnő társadalmi csoportoknak beígérte, amit tudott, újonnan már csak a gyermektelenek számára lengetett be némi adócsökkentést.
Orbán szerint csak a Fidesz tud kormányozni. De akkor miért csak ennyire futotta?
Objektíven semmi sem támasztja alá, hogy a Fidesz az elmúlt 12 évben a közepesnél jobb kormányzati teljesítményt nyújtott volna. Igaz, hogy egy ellenzéki kormánynak komoly tapasztalati- és káderhiánnyal kellene szembenéznie, továbbá nehéz átadás-átvétellel épp egy kritikus geopolitikai-világgazdasági időszakban. Ugyanakkor a Fideszt kényszerpályákon tartja az elmúlt 12 év, főleg kül- és gazdaságpolitikában, amelyek épp az évtized kormányzati fókuszterületei lesznek Európában.
Az ellenzék politikusai azt mondják, most jött el az ő idejük, hiszen a programjuk éppen azokra fókuszál, akiket a kirívóan magas áremelkedés megtépáz. Raskó György agrárközgazdász a szolidaritást hangsúlyozza: ellenzéki győzelem esetén minden alapvető élelmiszernek 5 százalékos lesz az áfája, és bevezetik az élelmiszer-utalványt, amelyhez mintegy 1,5 millió ember fér majd hozzá rászorultsági alapon.