Az unalomból drogozást felváltotta az unalomból kütyüzés, ami ugyanolyan ijesztő

4 perc

2022.12.20. 08:30

Nem csak a felnőttek, a gyerekek sincsenek jó mentális állapotban. Egyre fiatalabbak hívják a segélyvonalat, sokan menekülnek a számítógépes játékok világába. Mikortól beszélhetünk arról, hogy egy gyerek függő? Mikor és mit kell lépni? Mennyire nagy probléma még a drogozás? Mik az új jelenségek? Erről szólt nyári cikksorozatunk, amelyben egy fiatal lány és egy édesanya is megosztotta saját történetét.

Aggasztóan romlik az óvodások és iskolások pszichés állapota – erre figyelmeztetett néhány hete az iskola- és óvodapszichológusok közössége. Az óvodákban a szorongás, a viselkedés- és figyelemzavar, az iskolákban ezek mellett a depresszió, pánik, önsértés vagy akár a súlyosabb mentális zavarok megjelenése rendszeresen előforduló jelenség lett.

Ugyanerről beszélt a hvg360-nak adott interjúban nyáron a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője, Reményiné Csekeő Borbála pszichológus. Évente több mint ezer gyerek keresi meg őket öngyilkossági gondolatok miatt. Az újdonság az, hogy erről már egy 11-12 éves gyerek is képes kommunikálni egy felnőttel írásban vagy szóban.

A koronavírus-járvány óta elterjedtebbé vált a csetelés - karanténba zárva is ki tudták magukból adni a problémájukat –, az üzenetek emiatt sötétebb hangulatúak.

Sokkal sötétebb hangulatban csetelnek a gyerekek a segélyvonalon

Egy alig 11 éves kisgyerek is felhívta a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány segélyvonalát, hogy veszélyes családon belüli helyzethez kérjen segítséget. Egyre többen és egyre fiatalabban keresik az alapítványt, és nem azért, mert hamar jutnak telefonhoz a gyerekek. Reményiné Csekeő Borbála pszichológus, a Kék Vonal szakmai vezetője szerint a gyerekek nincsenek jól, de a felnőttek sem.

Vannak, akik a problémák elől valamilyen függőségbe menekülnek, vagy egyszerűen belecsúsznak. Hamar János addiktológiai konzuláns, aki több tinédzser és felnőtt rehabilitációs otthonban is dolgozott már, azt mondta,

a számítógépfüggők sokszor rosszabb állapotban kerülnek be, mint a drogosok.

Iskolákban is ad elő, és mikor megkérdezi, ki tartja magát kütyüfüggőnek, a gyerekek 80 százaléka fölteszi a kezét. Lehet, hogy még ennél is több szülő figyeli aggódva a saját gyerekét, de vajon mi számít igazi függőségnek? Erről beszéltünk pszichológusokkal, egy 18 éves lány pedig elmesélte, ő hogyan csúszott bele a számítógépes játékok világába, és hogyan próbál kikapaszkodni onnan.

Kütyüfüggő a gyerekem, mit csináljak?

A gyerekek 80 százaléka fölteszi a kezét, ha megkérdezik tőlük, kik közülük az okostelefon-függők. Lehet, hogy még ennél is több szülő figyeli aggódva a saját gyerekét, de a használat önmagában nem jelent addikciót. Van ugyanakkor olyan szakértő, aki súlyosabbnak látja ezt a problémát, mint a droghelyzetet.

Ráadásul az elmúlt 10-15 évben elég nagy lett a generációs szakadék is: „régen a szülők filmekből vagy rémhírekből ismerték a marihuánát, és ha a szer felbukkant egy gimnazistánál, egyből az intravénás heroinhasználó rémképére asszociáltak. Az utánuk következő generáció már látott kannabiszt, tudta, hogy nem mindenkiből lesz heroinista, ezért sokkal reálisabban álltak a kérdéshez. Itt már nincs az a páni félelem, mint 25 éve volt, viszont a szülők most a kütyüző, videójátékozó gyereküket féltik – szinte – ugyanennyire, mert nem értik, hogyan tudnak ebben a világban elveszni" – magyarázta a hvg360-nak Demetrovics Zsolt pszichológus, addiktológus, az ELTE Pszichológiai Intézetének tanára.

Az unaloműző drogozást sokaknál felváltotta az unaloműző kütyüzés, de azért előbbi sem szűnt meg teljesen, ráadásul a füvezést már nem is érzik gondnak. Nagy probléma a fiataloknál a "rohamivás", vagyis a villámgyors lerészegedés 4-5 töménnyel. Megjelent egy új menekülési mód is: az animevilág, amely szintén könnyen függővé tehet.

És miközben itthon a becslések szerint nagyjából minden ötödik gyerek alkoholbeteg szülő mellett nő fel, szinte senki sem foglalkozik velük. Miért ilyen áttörhetetlen ez a tabu?

„Így nem csoda, hogy sokan 30-40 évesen halnak meg májzsugorban"

Nagyon nagy probléma a fiataloknál a „rohamivás", vagyis a gyors lerészegedés, amikor gyors egymásutánban legalább öt pohár alkoholos italt elfogyasztanak. Az unalomból drogozást felváltotta a kütyüzés, de ettől még a nagyvárosokban a 16 évesek harmada kipróbál valamilyen illegális szert, mindezt úgy, hogy már nem érzik problémának a füvezést.

Van, aki már képes beszélni gyereke, illetve a saját függőségéről. Nyáron bemutattuk T.-t, aki hosszú évek önismereti munkájával jutott el oda, hogy megálljt tudott parancsolni a szenvedélybetegségekkel küzdő fiának is. Megrázó történet, nagy mélységekkel.

Egy függőség története

Sz. kisfiúként csúszott bele a számítógépes játékok világába, majd egyre mélyebbre került. Később, nehéz élethelyzetei miatt drogozott, majd ivott is. Édesanyja mesélte el a fiú és a saját történetét. Egészen mélyre ment, mikor elmondta, milyen a családi mintázat, mi az ő felelőssége abban, hogy ez így alakult, és hogyan küzdöttek mindketten az évek során.

Kiemelt képünk illusztráció, fotó: AFP /  MAEVA DESTOMBES