Megvalósította az amerikai álmot, de sokak számára rémálom a podcastkirály

4 perc

2022.03.19. 06:55

Csenevész gyerekből feketeöves harcos, majd tévés színész és műsorvezető lett Joe Rogan, akinek füvezéssel kísért, sokszor botrányos nézeteket terjesztő műsorait tízmilliók hallgatják, elsősorban negyvenes és fiatalabb férfiak.

A zenei streamingszolgáltatást kínáló Spotify előfizetőinek a száma akár 1,5 millióval is csökkenhet az első negyedévben, ám a cég azt állítja, ezt az oroszországi tevékenységüknek a háború miatti felfüggesztése okozza, nem pedig az, hogy dezertálnának Joe Rogan podcastja miatt. Az 54 éves Rogan időnként többórás beszélgetései ugyanis rendkívül népszerűek, ám nemrég Neil Young és Joni Mitchell vezetésével több zenész visszavonta a dalait a platformról, s másokat is tiltakozásra sürgettek. Az ok, hogy Rogan oltáselleneseknek adott fórumot, nemrég pedig bocsánatot kért, és a Spotify a hozzáférhető, 1700 darabot meghaladó katalógusból több mint száz adást eltávolított, mert azokban a szabadszájú műsorvezető rasszista, kisebbségeket bántó kifejezéseket használt.

Joe Rogan nem csak egy ámokfutó, de egy generáció hangja is, aki a maga képére formálja a médiát

Sorra hagyják el a zenészek a Spotify-t, mert a podcastkirály műsorából egyre sűrűbben árad a Covid-ügyi dezinformáció. De a standupos ketrecharc-kommentátor nem ma kezdte a bajkeverést, évek óta veszik elő transzfób, rasszista és más szélsőséges nézetek terjesztéséért, miközben ő váltig állítja, hogy nem akar rosszat, csak meg akar szólaltatni olyanokat is, akik kiszorultak a mainstream médiából.

Rogan Newarkban született, ötéves volt, amikor rendőr apja erőszakos természete miatt a szülei elváltak, és San Franciscóba költözött az anyjával, aki hozzáment egy hippihez. A fiú

nyolcévesen kóstolta meg az első füves cigijét, amit a nevelőapjától kapott.

A család később Massachusettsben, Boston mellett telepedett le, és az alacsony termetű Rogannek meggyűlt a baja a nagyobb fiúkkal. Ezért 14 évesen karatét kezdett tanulni, majd tekvandóban nyert bajnokságokat, kick-boxolt, és fekete övig jutott dzsiudzsicuban is. Járt a Massachusettsi Egyetemre, de kimaradt, majd dolgozott újságkihordóként, építkezéseken, tanított harcművészetet, és volt vezetéstől eltiltott magánnyomozó sofőrje is, akit megfigyelésekre is elkísért.