HVG-rangsor: A legjobb tanulók kedvencei ugyanazok az egyetemi karok maradtak
Tovább folytatódott a felsőoktatási felvételi átlagpontszámok számottevő emelkedése. Idén már 400 pontos átlagot értek el a felvételizők, ami ötpontos javulás a tavalyi, és kilencpontos a két évvel ezelőtti eredményekhez képest. Ennek okait is elemzi a HVG legújabb rangsorkiadványa, a Diploma 2023.
Az elmúlt időszakban tovább folytatódott az egyetemi intézményszerkezet átalakulása – ami a kari ranglisták összevetését megnehezíti. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) keretében például nem csupán összevontak olyan karokat, amelyek az ország több pontján működtek, korábban önálló intézmények részeként (Gödöllő, Kaposvár, Keszthely, Budapest), hanem a képzési és foglalkoztatási elrendeződés is megváltozott. Korábban a Budapesti Corvinus Egyetem szüntette meg a kari struktúrát, így lényegében a magyar felsőoktatás csaknem egytizede nem értelmezhető a kari struktúrában.
Az azonban továbbra is látszik, hogy a kiváló hallgatók továbbtanulási választási preferenciái nem változtak. Ebben hosszú évek óta a Corvinus áll az élen, mögötte pedig több ELTE-kar következett. Idén ez még inkább érzékelhetővé vált, hiszen a vezető pozíciót követő tíz helyen álló karok közül hét az ELTE-hez tartozik, mellettük a Műegyetem villamosmérnöki, valamint gépészmérnöki kara, illetve a Semmelweis Egyetem általános orvosi kara került be ebbe a körbe. Ennek oka elsősorban az elsőhelyes jelentkezések igen magas száma.
HVG-rangsor: változnak az egyetemek értékelésének szempontjai
Az egyetemi rangsorok összeállításánál egyre inkább szempont a mennyiségi mutatók mellett a konkrét tudományos-egyetemi teljesítmények különbözősége, a tudományos és egyetemi oktatási tevékenységének kreatív, tartalmi tényezői. Többek közt ezzel is foglalkozik a HVG legújabb rangsorkiadványa, a Diploma 2023.