A mai gyerekek okosabbak, de sokkal több minden miatt szoronganak, mint régen
Nagyon sok tizenéves szorong – van, aki a klímaváltozás vagy a háború, mások a szülői elvárások miatt. HVG Középiskola 2023 – A 100 legjobb gimnázium című kiadványunknak erről három olyan gimnázium vezetője beszélt, amely évről évre az ország legjobbjai közé került. Nem tagadják: hozzájuk eleve okos, motivált gyerekek érkeznek, de úgy gondolják, hogy ezeknek a diákoknak is sok segítségre van szükségük. Például ahhoz, hogy megtalálják önmagukat. Ebben a hármas interjúban oktatási, pedagógusszakmai kérdések vannak terítéken, az aktuális tanár- és diáktiltakozásokról nem esik szó.
A Középiskola 2023 – A 100 legjobb gimnázium című HVG-kiadvány a héten jelenik meg, kapható lesz az újságárusoknál, a hipermarketekben és a benzinkutakon, illetve megrendelhető a kiadóból ide kattintva.
Tudják, miről beszélnek, az általuk vezetett iskolákban több száz diák tanul – nem is akármilyen eredményekkel. Saját „kategóriájában” mindhárom középiskola a HVG 2023-as rangsorának élén áll. Gadóné Kézdy Edittel, a Deák Téri Evangélikus Gimnázium igazgatójával, Horn Györggyel, az Alternatív Közgazdasági Gimnázium pedagógiai vezetőjével és Láng Györggyel, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium igazgatójával egyebek között arról beszélgettünk, többet várnak-e az iskoláktól a szülők és a diákok, mint tíz-húsz évvel ezelőtt, és igaz-e, hogy az ország legjobb gimnáziumaiban dolgozó tanárok legfontosabb feladata, hogy „életben tartsák” a gyerekekben lévő motivációt.
HVG: A napokban elindult a felvételi szezon, amire sok ezer diák és szülő készül – egy részük nyugodtan, de a többség talán inkább pánikolva. Izzanak már a telefonvonalak?
Gadóné Kézdy Edit: Nálunk már megvolt az iskolabemutató, jobban szeretem, ha haladunk a felvételivel kapcsolatos feladatainkkal, mintha izzanának a telefonvonalak. A gyerekeknek a saját diákjaink mutatták meg az iskolát, én pedig a szülőknek tartottam tájékoztatót. Jó, ha a család időt szán az iskolaválasztásra. Mert nyilván mindhármunk iskolája nagyon jó, és még van több száz nagyon jó iskola, de nem minden gyereknek felel meg ugyanaz. Meg kell ismerni az iskola értékeit, légkörét, és az alapján választani, nem presztízsszempontok alapján.
Horn György: Nálunk nincsenek nyílt napok, de ha valaki kíváncsi ránk, bejöhet egy napra. Gyakorlatilag az egész ősz erről szól. Arra kérjük a szülőket, hogy a gyerekek egy egész napot töltsenek itt, és aztán döntsék el, tetszik-e nekik vagy nem. Aztán persze vannak más alkalmak is, december első hetében van például egy nagy adventi vásárunk, ott van egy szülői, amit úgy hívunk, hogy riogató. Akkor szoktam elmondani, hogy miért ne válasszák az iskolát.
Hármas kavarodás az élen - ez a HVG 2023-as gimnáziumi rangsora
A 100 legjobb gimnázium dobogósai ugyanazok, csak a sorrendjük más - mutatjuk a rangsor 10 legjobbját. Minden megyének van gimnáziuma a top 100-ban, viszont az egyháziak száma kettővel megcsappant. Körkép számokban - a forrongó oktatásügy, a tanár- és diáktiltakozások árnyékában.
HVG: És miért ne válasszák?
Horn György: Számos oka van. Az egyik például az, hogy nagyon sokan jelentkeznek, és nem biztos, hogy a gyereknek jó az, ha egész ősszel matekpéldákat meg közmondásokat kell gyakorolnia, hogy jól sikerüljön a központi felvételi. Ráadásul ez egy másfajta iskola – nem jobb, nem rosszabb, egyszerűen másmilyen. Tízből nyolc szülő egyébként „programra jön”, utánanéz, milyen az iskola, és kérdez.
HVG: Ha már riogatás: szülői Facebook-csoportokban és fórumokon egymást ijesztgetik a szülők tíz-hússzoros túljelentkezési adatokkal. Önöknél milyen túljelentkezéssel számolhatnak a felvételizők?