Staffan I. Lindberg demokráciakutató: Többszázezres tüntetésekkel már megingatható az Orbán-rezsim
„Az illiberális demokrácia egy oximoron, ilyen nem létezik” – mondta a hvg360-nak Staffan Ingemar Lindberg, a Göteborgi Egyetem demokráciakutató-intézete, a V-Dem igazgatója. A kutatócsoport 2014 óta publikál évről évre demokráciaindexeket, és már 2019-ben választási autokráciaként tartották számon Magyarországot, 180 országból csupán a 91. legerősebb demokratikus intézményrendszert tudhatjuk magunkénak, az Európai Unióban messze a legrosszabbat. Lindberg szerint az autoriter rendszereket le lehet váltani demokratikus eszközökkel, de ehhez eddig nem látott tömegtüntetések és alulról szerveződő ellenzék kell.
hvg360: Az Európai Parlament néhány hete választási autokráciának minősítette Magyarországot, a V-Dem azonban 2019 óta annak nevezi. Mitől lesz egy ország választási autokrácia és mi indokolja ezt az elnevezést a magyar esetben?
Staffan I. Lindberg: Egy választási autokráciában az alkotmányt és a törvényeket demokratikusnak igyekeznek láttatni, a valóságban viszont ezek a szabadságjogok egyáltalán nincsenek tiszteletben tartva. A média- és szólásszabadság korlátozása, a sajtó kézivezérlése, a tudomány szabadságának megsértése – Magyarországon a CEU és más intézmények esetében egyaránt – mind ennek a példája.
Ugyanerről szól a sztrájkjog és a véleménynyilvánítás korlátozása is, amit a tanártüntetéseknél látunk.
Legalább ilyen fontos az igazságszolgáltatás függetlenségének beszántása, vagy éppen a választási rendszer átírása, a pálya felborítása. Ez utóbbi Magyarországon is afelé mutat, hogy idővel ne lehessen leváltani a rezsimet.
Azt viszont nem én döntöm el, hogy Magyarország, vagy bármely másik állam választási autokrácia-e. 180 ország több mint 3700 szakemberével dolgozunk együtt, 84 százalékuk akadémikus. Ők szolgáltatják az adatokat, amelyeket egy bárki által elérhető protokoll szerint dolgozunk fel, és végül elemzünk, kommentálunk. Ez tőlünk teljesen független.
Ha Orbán engedni akarna a pedagógusoknak, akkor nem Pintérre bízta volna a piszkos munkát
A korábbi kormányzati ciklusokban Pintér Sándornak megadatott az a luxus, hogy az általa irányított területek, ezáltal pedig ő maga is kevésbé volt a nyilvánosság fókuszában, ám azzal, hogy Orbán Viktor a közoktatást és az egészségügyet a nyakába tette, mindez megváltozott.
hvg360: Pontosan mik ezek az adatok?