Az orosz-ukrán háborúról rengeteg titok kikerül a netre, időnként meglepően hamar
Minden idők legnyilvánosabb háborúja zajlik Ukrajnában: már amatőrök is sok információt szereznek, mióta minden hálózatba van kötve, mindent kamerák figyelnek a földön és az égen.
Azt hiszem, mi voltunk az elsők, akik észrevették az inváziót
– büszkélkedett Jeffrey Lewis, egy kaliforniai egyetem, a Middlebury Institute professzora. Az történt, hogy az oroszországi Belgorod és az ukrán határ között torlódást láttak a Google közlekedési térképén. „Valakik úton vannak” – tweetelte a professzor, aki egyúttal a nyílt forrású hírszerzés (Open Source Intelligence, OSINT) szakértője. A kép könnyen összeállt. Nem pusztán azért, mert Putyin orosz elnök néhány órával azelőtt jelentette be a támadást, hanem azért is, mert műholdas fotók és radarképek alapján az OSINT művelői már napokkal korábban látták, merre gyülekeznek az orosz csapatok.
Lewis tweetje bejárta a világot, ezért a professzor hamarosan kénytelen volt eloszlatni egy félreértést. Bár a Google közlekedési térképe jórészt azon az alapon működik, hogy figyeli az androidos (azaz a Google operációs rendszerét használó) telefonok mozgását, a térképhez nem az orosz katonák telefonjainak jelei adhatták az információt, hanem azoknak az autósoknak a mobiljai, akik a csapatmozgás miatt várakozni kényszerültek. (Ha a katonák bekapcsolt mobillal mentek volna harcba, megsértették volna az alapvető biztonsági szabályokat.)