Az előválasztásra százmilliók mentek el, Márki-Zay győzelmére a töredékét sem adják az ellenzéki pártok

5 perc

2022.02.11. 07:30

Az ellenzéki összefogás pártjai eddig szinte csak egymás legyőzésére vásároltak hirdetéseket, az előválasztás óta Márki-Zay Pétert magára hagyták. A közösségi médiában 82 százalékos fölényben van a Fidesz, és Gattyán György is többet költött az Országgyűlés összetételéről szóló versenyben, mint az ellenzék.

Miként fizethetett ki az ellenzék miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter 50 millió forintnyi Facebook-hirdetést, ha a vagyonnyilatkozata alapján ezt nem engedheti meg magának?

– háborgott a múlt héten az M1 műsorában Deák Dániel.

Komoly színészi teljesítmény volt ez tőle, elvégre a kormányzati panelek ismétlésére létrehozott Megafonnak éppen Deák az egyik legdrágább embere, már 63 millió forinttal tolták meg pártközpontszagú mondatait. Felháborodását tovább hitelteleníti, hogy a magát a vagyonnyilatkozatában kvázi nincstelennek beállító Orbán Viktor közösségi oldalán is beizzították a hirdetéseket, és 53 millió forinttal pörgették meg facebookos elérését. (Deák cikkünk megjelenése után szóvá tette, hogy az ő problémája az, hogy míg Orbán hirdetéseit a Fidesz, az övét pedig a Megafon fizeti, Márki-Zay esetén nem jogi személy van megjelölve finanszírozóként, hanem a jelölt Facebook-oldala, így a vagyonnyilatkozat relevanciája csak a hódmezővásárhelyi polgármester esetében vetődik fel.)

A kormánypárti Facebook-különítmény arcai, akikre százmilliók mennek el

A kormánypárt fontos fegyverei lehetnek a kampányban a Megafon Központ influenszerei, akikbe már most több mint félmilliárd forintot invesztáltak. A beszélő fejek a kormány narratíváját visszhangozzák, és arra is jók, hogy még inkább elmossák a tény és vélemény, valamint a politikai szereplők és média közti határokat.

A kormányfő rajongói oldala korábban nem élt a vásárolt forgalom lehetőségével. Ezt a távolságtartást most feladták, február elején ráadásul saját YouTube-oldalt hoztak létre Orbán nevében, hogy a videókat még szélesebb körben terjeszthessék. A hazai médiumok és hirdetési cégek 2021-re vonatkozó listaáras (tehát árkedvezményekkel nem csökkentett) reklámbevételeit számon tartó Kantar Media adatai komoly NER-túlsúlyt mutatnak – igazolva az emberek mindennapi tapasztalatát.