Így történt, amikor Orbán szívélyes vendéglátóját nem engedték be a kristályéjszakára emlékező rendezvényre
Bécsben múlt pénteken emlékeztek meg a novemberi pogromok 86-ik évfordulójáról, a zsidók nyílt üldözésének kezdetéről a Német Birodalom egész területén, beleértve az akkor már annektált Ausztriát is. Az osztrák parlament új, szabadságpárti elnökét megakadályozták a közös emlékezésben, és végül egyedül sem koszorúzhatott.
A Bécsi Izraelita Hitközség (IKG) elnöke, Oskar Deutsch sok politikust is meghívott a Nevek falához, hogy a megemlékezzenek az 1938-as náci pogromokról, de az osztrák parlament új elnökének, Walter Rosenkranznak már előre megüzente, hogy nem tartják kívánatosnak a jelenlétét. A politikus a választáson a legtöbb szavazatot kapó szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt, az FPÖ képviselője, és évtizedek óta tagja a Libertas nevű öregdiák-szövetségnek, amelyé a kétes dicsőség, hogy elsőként, már az 1870-es évektől kitiltotta tagjai közül a zsidókat.
Bár parlamenti megválasztása előtt Rosenkranz öt évig parlamenti ombudsman is volt, diákszervezetéhez mindmáig hű maradt, hordozva arcán a mély vágást hagyó „németnemzeti“ kardpárbaj nyomát.
Jelzésértékű, hogy házelnökként első külföldi vendége az Unió soros elnöki tisztét is betöltő Orbán Viktor volt, aki a Putyin-barátok bécsi “békecsúcsán” vett részt, illetve találkozott az Osztrák Szabadságpárt más politikusaival, így Herbert Kickl elnökkel is – a magyar miniszterelnök látogatása nagy hullámokat kavart.