Kovách Imre: Nagyon vonzó ellenzéki ajánlat kell, hogy a változásra szavazzanak a falvak
Kik a helyi véleményvezérek, milyen hatása van a helyi identitásnak, és mi lesz, ha a vidéki elitben felébred a vágy az autonómiára? – ezekről is beszél Kovách Imre szociológus, a magyar vidéki társadalom kutatója.
HVG: A Medián legutóbbi felmérése szerint a községekben élő biztos szavazók csaknem fele a folytatásra, azaz a Fidesz–KDNP-szövetségre voksolna, s csak 24 százalékuk választaná az egyesült ellenzéket. Tapasztalatai és szociológiai felmérései is ezt erősítik meg?
Kovách Imre: Bár mi nem a politikai szimpátiákra vagyunk elsősorban kíváncsiak, novemberben készült egy még nem publikált nagy mintás, ötezer fős felmérés, amiből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a bizonytalanok közül sokan elégedetlenek a kormánnyal. Köztük lehetnének tartalékai az ellenzéknek, ha lenne erőteljesebb üzenete a számukra.
HVG: Nem elég jó hívószó a szociális juttatások emelése és a korrupció elleni harc?
K.I.: Talán nagyon egysíkú az a kommunikáció, amivel az ellenzék meg akarja szólítani a vidéket. Az alsóbb jövedelmi szegmensben élők nem tapasztalják a mindennapokban a korrupciót, hiszen ők nem indulnak közbeszerzéseken. Érzékelik ugyan a kiszolgáltatottságot, de néhány kirívó eset kivételével nem olyan durván, hogy ez változtatásra sarkallja őket. Megítélésem szerint a megélhetési nehézségek sokkal nyomasztóbbak számukra.
HVG: Budapestről sokan úgy látják a vidéket, mint ahol kiszolgáltatottságban, információhiányban, félelemben élnek az emberek, közmunkáért kuncsorogva, ezért szavaznak úgy, ahogy.