A 110 milliós ország, amelyet rabul ejtettek a politikai dinasztiák

8 perc

2022.05.17. 13:30

A Fülöp-szigetek élére 36 év után újra egy Ferdinand Marcos kerül, aki diktátor apja múltjának megszépítésével győzött az elnökválasztáson. Egyben új szintre emelte a politikusdinasztiák hatalmát a több mint hétezer szigetből álló országban, ahol a rokonok jó állásokba helyezése, a mandátumok öröklése alapállapot.

A házasságok az égben köttetnek, de a politikai frigyek a földön, érdekek mentén, kínlódások, kompromisszumok és lemondások árán. A Fülöp-szigetek 77 éves, autokrata elnöke, Rodrigo Duterte ezt a saját bőrén tapasztalhatta. Azt szerette volna, hogy ha már az 1987-es alkotmány miatt nem indulhat a hatéves mandátuma megújításáért, legalább a 43 éves lánya, Sara Duterte-Carpio léphessen az örökébe a 110 milliós ország élén.

Egy ideig úgy tűnt, teljesül a kívánsága, mert az előzetes közvélemény-kutatások szerint Sara esélyesnek látszott az elnökválasztáson, ám mégis úgy döntött, hogy az alelnöki tisztségre pályázik. A két posztról külön szavaznak a Fülöp-szigeteken, így előfordul, hogy olyan kényszerházasság születik, mint ami most ér véget, amikor a karcos stílusú, konzervatív, a külvilág által bírált drogellenes háborút indító Duterte, s az általa epizódszerepre kényszerített, liberális, emberi jogi aktivista Leni Robredo alelnök mandátuma lejár.

Duterte-Carpio úgy döntött, szövetséget köt a legutóbbi, 2016-os alelnökválasztáson épp Robredóval szemben vesztes, 64 éves ifjabb Ferdinand Marcossal, aki így toronymagas esélyessé vált az idén májusi elnökválasztáson. Végül mindketten fölényesen megnyerték a maguk választását, ami nemcsak azt jelenti, hogy egyívású politikusok állnak az ország élén, hanem azt is, hogy

politikai házasságot köt az ország két legfontosabb dinasztiája: egy régi és egy felemelkedő.