Nemzetközi sajtószemle: Orbán sokaknak szívességet tesz, amikor akadályozza az olajembargót
A Bizottság szerdán bemutatja a nyilvánosságnak az új energiastratégiát, amelynek célja, hogy az EU függetlenítse magát az orosz szénhidrogénektől. Több tagállam is jelezte, hogy vétót alkalmaz, ha a tervezetben nem lesz benne az olajimport fokozatos kivezetése. Válogatás a külföldi sajtó írásaiból.
Politico
Orbán köti az ebet a karóhoz, ám ez kapóra jön több tagállamnak is az olajembargó késleltetésére. A magyar hozzáállás felháborodást kelt Kijevben, uniós diplomaták azonban óvatos optimizmussal ugyan, de azt állítják, hogy már közel vannak a megállapodáshoz. Úgy néz ki, hogy a miniszterelnök anyagilag jól járhat, ha rábólint a Bizottság javaslatára.
Viszont Szlovákia és Csehország örömmel veszi a magyar politikus makacs ellenállását, mivel szintén tart a bojkott súlyos gazdasági következményeitől. Csak éppen a kifogásait jóval halkabban hangoztatja.
Nem lelkesedik az újabb csomagért Spanyolország, Olaszország és Portugália sem, mert szeretné megóvni az embereket a mind magasabb energiaáraktól, bár a tilalmat szükségesnek tartja a háború miatt. Ám látja azt is, hogy az mibe kerül nekik. Orbánnak ugyanakkor kinéz 500 millió euró a feldolgozó kapacitás korszerűsítésére, illetve 200 millió az Adria-vezeték bővítésére.
Csakhogy az új intézkedések immár érzékenyen érintik a tagországok kormányait is, és ez próbára teszi az egységet. Így lehet, hogy a Bizottság kivárásra játszik.
Egy diplomata szerint a magyar magatartás nem jelent újdonságot, viszont vizsgázik az eddigi egyetértés. Egyik kollégája ezt megtoldotta azzal, hogy Orbán sokaknak szívességet tesz, nem egy tagállam örülne, ha időhöz jutna.
Ezzel szemben Zelenszkij gazdasági tanácsadója azt kérdezi: mikor ébred rá az EU, hogy nem megy elég messze, és nem cselekszik a kellő gyorsasággal, így továbbra is a fejős tehén szerepét töltse be Putyin háborúja számára. Ezért hagyni kell a csudába a szép szavakat, mert Ukrajna vérrel fizet minden csepp olajért, amelyet Európa megvásárol. Más ukrán források azzal vádolják meg Budapestet, hogy az a maga javára igyekszik kiaknázni a kérdést, mind a jogállami vitában, mind az új mechanizmus leállítása ügyében.
Brüsszelben is jócskán vannak olyanok, akik úgy látják, hogy Orbán a kötözködéssel valójában a nemrégiben megindult jogállami eljárást próbálja megfúrni. Hozzáteszik ugyanakkor, hogy nagyfokú a bizalmatlanság az unió és Magyarország között és ez szintén hozzájárul a késedelemhez. Emellett a miniszterelnök ragaszkodik a legkeményebb biztosítékokhoz, mármint hogy megkapja az általa kért összeget.
Ezzel párhuzamosan akadnak kormányok, amelyek azt remélik, hogy az átmeneti időszak lendít a tűzszüneti próbálkozásokon. Zelenszkij elárulta: Macron azt szeretné, ha Ukrajna területi engedményeket tenne, mert szerinte így Putyin arcvesztés nélkül tudna véget vetni a háborúnak. Ez esetben pedig több idő lenne leválni az orosz energiahordozókról. Az ukrán államfő azonban nem kapható az alkura.
Egy illetékes szerint azonban a jövő hét közepére Orbán várhatóan beadja a derekát, éspedig úgy, hogy kinyilvánítja: ő győzött. Kemény tárgyalófél, nagyon ügyesen játssza a kerékkötő szerepét, de aztán jobb belátásra tér, de előbb bebiztosítja, hogy megkapja, amit a Bizottság ígér neki. Merthogy már nem bízik senkiben sem.
Le Figaro
Az ukrán külügyminiszter kijelentette, hogy ha az EU nem terjesztené ki a szankciókat az orosz olajra, az az egység feladásával lenne egyenértékű.