Biden tanácsadója: Nem tárgyal az amerikai kormány a magyarral olajembargó-ügyben
Amos Hochstein szerint ez európai ügy, amelybe nem avatkoznak bele. Az orosz gázvezetékekről azt mondta: fojtogatják Európát.
Semmilyen módon sem avatkozik be az amerikai kormány abba a vitába, amely Magyarország és az Európai Bizottság között alakult ki az Oroszországgal szembeni olajembargót is tartalmazó hatodik uniós szankciós csomagról – ezt Joe Biden amerikai elnök energiabiztonsági főtanácsadója közölte a 444.hu kérdésére bolgár, lengyel, szerb és magyar energetikai szakértőknek és újságíróknak tartott szerdai előadásán.
A lap beszámolója szerint Amos Hochstein klijelentette: Washington sem a Bizottsággal, sem a magyar kormánnyal nem tárgyal az olajembargóról, mert ez az európaiak ügye. Azt a tanácsadó is elismerte, hogy egyes uniós országoknak sokkal nehezebb lemondaniuk az orosz olajról, mint másoknak, és szükség lehet átmeneti időre a leváláshoz.
Szijjártó: Lehet olajembargó, de csak akkor, ha nem vonatkozik a csővezetékes szállításra
Előadásában Hochstein a 444.hu szerint arról is beszélt, hogy az amerikai kormány évek óta szorgalmazza, hogy a térség országai mondjanak le az orosz energiahordozóktól, mert az azoknak való kiszolgáltatottság nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Úgy vélte, hogy bár a hidegháború védére már eleve kialakult a régió függősége, tovább fokozta ezt az Északi Áramlat és a Török Áramlat megépítése, ami óriási hiba volt. Hozzátette azt is, hogy az új orosz érdekeltségű vezetékek megépítéséből az oroszok politikai hasznot akartak húzni és megosztani az Európai Uniót és a NATO-t.
A tanácsadó szerint ezek az új vezetékek fojtogatják az európai országokat.
Mintha csizmával lépnének az oroszok a torkukra”
– fogalmazott.
Beszélt az olcsónak beállított orosz gáz vásárlásáról is, amit ahhoz hasonlított, amikor valaki a maffiától kér kölcsön: a pénz először jól jön, de hosszú távon elviselhetetlenül nagy árat kell érte fizetni.
A legfontosabbnak azt nevezte a lap szerint, hogy az európaiak most minél több gázt vegyenek és tároljanak el a következő télre. Megjegyezte ugyanakkor: az orosz energiáról akkor lehet örökre lemondani, ha a megújuló energiahordozók használatára áll át a kontinens. Az atomerőművekről szólva azt mondta: azok építése is jó megoldás lehet, ha nem az oroszok a kivitelezők.