A Sajó szennyezett vize landolt a szlovák környezetvédelmi tárca épülete előtt
Megelégelte a szlovák környezetvédelmi minisztérium tétlenségét Orosz Örs Nyitra megyei képviselő: ezer liter szennyezett Sajó-vizet öntött az épület előtti utcára.
Orosz Örs Nyitra megyei képviselő, felvidéki jogvédő aktivista a Facebookon számolt be gerillaakciójáról: a szlovák környezetvédelmi tárca épülete elé öntött ezerliternyi szennyezett Sajó-vizet.
A hvg.hu már korábban is írt arról, hogy a Sajó szlovákiai szakaszán a folyó vastartalma tizenkétszeresen meghaladta a határértéket, ami miatt a szennyeződést vizsgáló szlovák környezetvédelmi felügyelet elrendelte az állami Ércbánya-vállalattól a szennyeződés kiszűrését. A bányaüzem azonban ezt azóta sem tette meg.
Egy hetet kapott a Sajót szennyező szlovák cég a környezetvédelmi felügyelettől
A magyar polgárok közül is egyre többen tartják fontosnak a fenntarthatóságra való áttérést, ám a legtöbben egyelőre csak olyan lépéseket tesznek, amelyek nem járnak komoly anyagi következményekkel, illetve nem túl megterhelőek. A felmérésekből az is kiderül, hogy sokan az államtól várják a „zöld intézkedések" megtételét.
A nyitrai képviselő megelégelte a tétlenkedést: a gömöri környezetvédelmi minisztérium elé szállított ezer liter szennyezett Sajó-vizet, melyet a járdára ömlesztett. Orosz szerint
Elfogadhatatlan, hogy 74 napja ömlik a mérgező bányavíz a folyóba, folyamatosan megy az egymásra mutogatás, de érdemi változás a mai napig nem történt”.
Az általa közölt képeken látható, hogy platós autókra felpakolt hatalmas tartályokból folyatták a vörös szennyezett vizet a környezetvédelmi minisztérium előtti útra. Az akció felkeltette a rendőrség és a minisztérium dolgozóinak figyelmét is. Utóbbi hivatalnokoknak Orosz Örs ’Üdvözlet Gömörből’ feliratú befőttesüvegbe zárt szennyezett vizet ajándékozott.
A Sajó szlovákiai szakaszán először február közepén észlelték a víz vörös elszíneződését. Már akkor is Orosz Örs volt az, aki közösségi oldalán felhívta a figyelmet erre. Orosz márciusban arról számolt be, hogy a helyzet nem javult, sőt: szerinte naponta 2,4 tonna szennyeződés kerül a folyóba, köztük olyan fémek, mint az arzén, ami köztudottan mérgező.