Magyar jogtudósok: így rohasztja szét a kormány a magyar demokráciát
Hat most megjelent tudományos elemzésben foglalkozik a magyar-uniós jogállamiság és demokrácia vita különböző aspektusaival kilenc hazai jogtudós. A Holland Helsinki Bizottság támogatásával készült jogi elemzéseket és a hozzájuk kapcsolódó szakpolitikai ajánlásokat saját megfogalmazásuk szerint azért készítették el a jogászok, hogy ne lehessen a kritikákat „külföldön készült” és „csak vélemények” jelzőkkel szőnyeg alá söpörni.
Némi emlékeztető a jogállamisággal az EUrologussal szemben nem „kelő és fekvő” olvasóknak. Magyarországon a demokratikus fékek és ellensúlyok rendszerének „reformja” több mint egy évtizede zajlik, s már az új magyar Alaptörvény, médiatörvény és több más kétharmados törvény elfogadása a 2010-től regnáló Orbán kormány alatti idők óta jelentős nemzetközi figyelem mellett ment végbe. Azóta eltelt több mint egy évitized, miközben az EU-s dimenziókra kicsit is nyitott magyar olvasó számára világosan kiolvasható, a magyar kormány rákjárásban halad visszafelé a demokrácia és az európai alapértékek védelmében, a korrupció visszaszorításában, a szólásszabadság erősítésében és a jogállamisági keretek megőrzésében.
Az immár az Európai Bizottság (EB) által ezen a héten szerdán hivatalosan is kezdeményezett - támogatási pénzek korrupciógyanú miatti befagyasztása – jogállamisági feltételrendszer szerinti eljárás csak a legfrissebb fejezete a 2010 óta számtalan európai fórumot és testületet megjárt magyar jogállamiság folyamatosan romló jogrend gyilkos krimisorozatnak.
Gerald Knaus: Orbántól az lenne okos, ha kicsit meghúzna magát, bár kétlem, hogy képes erre
Az EU sikeresen leválasztotta a magyar ügyet a lengyelről, így a két kormány már képtelen egymást megvédeni - mondja Gerald Knaus, az Európai Stabilitási Kezdeményezés alapítója. Szerinte Orbán a háborús politikájával a barátait is elidegenítette.