Önnek is szokták mondani, hogy Maga? És mit tetszik szólni hozzá?
Továbbra is sok a bizonytalanság a helyes megszólítás körül, és az sem biztos, hogy iskolában megtanítják arra a gyerekeket.
„Te megálmodod, mi valóra váltjuk.“ Hogyan lesz ebből a reklámszövegből udvarias magázás? Ön, a hvg360 olvasója feltehetőleg nem jönne zavarba a feladat láttán, viszont akadt nyolcadikos, akinek beletörött a bicskája ebben a feladványba az idei gimnáziumi felvételi vizsgán. Például akkor, amikor nem jött rá, hogy bár a feladat magázódást említ, a megoldókulcs csak az önözést fogadja el. (Hogy hányan voltak ilyenek, azt központi összesítés híján nem tudhatjuk.)
Hát nem tanítják ezt az iskolában? – kérdezheti Maga, Kedves Olvasó. Válaszunk: többnyire nem, vagy legalábbis nem jól. Nem mentség, de magyarázat, hogy évek óta enyhe zűrzavar uralkodik a magyar megszólítások körül. Korábban ezt ebben a cikkünkben foglaltuk össze (akkor kitérve még arra is, miért nehéz megszólítani a nőket):
Magatehetetlenség
A magyar nők társadalmi megítélésének egyik fokmérője, hogy nem lehet úgy megszólítani őket, mint a férfiakat, ráadásul sok a bizonytalanság a magázás, önözés körül is.
A maga és az ön szerepének átalakulása és tisztázatlansága azóta is tart. A téma egyik szakértője, Domonkosi Ágnes, a Nyelvtudományi Kutatóközpont főmunkatársa, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem tanára szerint továbbra is zajlik az a változás, amelyet egy 2002-es könyvében feltételezett – hogy az ön általánossá válik, és kiszorítja a magát –, de lassabban, mint ahogy megelőlegezte.