Kisebb mozgósítási csoda kellene, hogy az ellenzék népszavazása is befusson áprilisra
Bár kevesebb figyelem hárul az ellenzéki népszavazás második kérdésére, az álláskeresési járadék ügyét legalább olyan fontosnak tartják a kezdeményezők, mint a Fudan Egyetemét.
„Fudan-népszavazás” – messziről is jól látszik a legtöbb budapesti aláírásgyűjtő pulton a kínai egyetem budapesti építkezésének megakadályozásáról Karácsony Gergely által kezdeményezett népszavazás támogatására buzdító felirat.
Ez azonban Komjáthi Imre, az ellenzék szakszervezeti kapcsolattartója, MSZP-s politikus szerint csak a fővárosban jellemző. Vidéken éppen a ma csak 90 napig adható álláskeresési járadék maximális idejének 270 napra való meghosszabbításáról szóló kérdést hangsúlyozzák az aláírásgyűjtéshez kitelepült pártok és a hozzájuk csatlakozott szakszervezetek.
Fudan-beruházás: 2018-ban még nem számolt kínai hitellel a kormány
Bár a kormány nem engedte el a Fudan Egyetem budapesti kampuszának tervét, az előkészítés leállt. Hiába írta elő kormányhatározat és törvény, még nem alakult meg sem az állami projektcég, sem a leendő egyetem vagyonkezelő alapítványa. A beruházás előkészítésében kulcsszerephez jutó kínai tulajdonú magyar lobbicég pedig hallgat és kivár.
Bár az új év kezdetével új lendületet kapott a népszavazáshoz szükséges, kérdésenként 200-200 ezer aláírás összegyűjtése, kisebb mozgósítási csodának kellene történnie ahhoz, hogy ez január közepéig összejöjjön (pénteken 170 ezer aláírásnál tartanak, de ahhoz, hogy biztosra menjenek, 220-240 ezer szignóra van szükség).
Ez azért lenne fontos, mert akkor van még legalább némi esély az ellenzéki népszavazásnak a parlamenti választásokkal egy időben történő megtartására, ha mielőbb sikerül hitelesítésre benyújtani az íveket, és így minden jogorvoslati procedúra időben lezajlik.