Ukrajna a hackerek segítségét kéri
A kormány azt szeretné, ha az ország hackerei részt vennének a kulcsfontosságú intézmények védelmében.
Miközben az orosz erők országszerte városokat támadtak, a hackerfórumokon csütörtök reggel önkénteseket kereső felhívások jelentek meg – írja a Reuters. „Itt az ideje, hogy részt vegyetek országunk kibervédelmében" – állt a bejegyzésben, amelyben hackereket és kiberbiztonsági szakértőket arra kértek, hogy a Google docs-on keresztül nyújtsák be a jelentkezésüket, melyben tüntessék fel a szakterületüket és a szakmai referenciáikat.
Jegor Aushev (képünkön, baloldalt), egy kijevi kiberbiztonsági cég társalapítója a Reutersnek elmondta, hogy a posztot egy védelmi minisztériumi vezető tisztviselő kérésére írta, aki csütörtökön vette fel vele a kapcsolatot. Aushev cége, a Cyber Unit Technologies arról ismert, hogy együttműködik az ukrán kormánnyal bizonyos kulcsfontosságú intézmények védelmében. Aushev elmondta még, hogy az önkénteseket védekező és támadó kiberegységekre osztják. A védekező egységet az infrastruktúra, például az erőművek és a vízrendszerek védelmére alkalmaznák. Egy 2015-ös kibertámadás során, amit széles körben orosz állami hackereknek tulajdonítottak, 225 ezer ukrán veszítette el az áramellátást. A támadó önkéntes egység, amelyet Aushev elmondása szerint ő maga szervez, segítené az ukrán hadsereget abban, hogy digitális kémkedési műveleteket hajtson végre a megszálló orosz erők ellen. „Van egy hadsereg az országunkban – mondta Aushev. – Tudnunk kell, hogy mit csinál.”
Szerdán az ESET kiberbiztonsági cég kutatói szerint egy újonnan felfedezett, Ukrajnában keringő romboló szoftver több száz számítógépet támadott meg. A gyanú Oroszországra esett, amelyet többször vádoltak már Ukrajna és más országok elleni hackertámadásokkal. Az áldozatok között kormányzati szervek és egy pénzintézet is volt – jelentette korábban a Reuters. Oroszország tagadta a vádakat.
A kiberhadsereg kiépítésére irányuló erőfeszítés némileg megkésett, ismerte el Aushev. Egy ukrán biztonsági tisztviselő a hónap elején azt mondta, hogy az országnak nincs külön kiberhadserege – jelentette a Washington Post. „A mi feladatunk, hogy idén létrehozzunk egyet” – mondta a portálnak. Csütörtökön késő este Aushev azt mondta, hogy már több száz jelentkezés érkezett, és megkezdik az átvilágítást, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy ezek egyike sem orosz ügynök.
Az orosz–ukrán konfliktus eseményeit az alábbi hírfolyamunkban követheti:
Az orosz erők Kijev körbezárására készülhetnek, a Nyugat óvatosan büntet - az ukrajnai háború percről percre
Aligha fér kétség hozzá csaknem egy nappal azután, hogy Vlagyimir Putyin parancsára orosz csapatok indítottak támadást Ukrajna ellen: a Kreml célja nemcsak Kijev megtörése, hanem egyenesen annak bevétele is. Közben az Egyesült Államok, az Európai Unió és Nagy-Britannia is szankciókat jelentett be Oroszországgal szemben, de a nagyon kemény, nagyon fájdalmas döntések elmaradtak, jobb esetben késnek.