Tényleg ennyivel vezet a Fidesz, vagy csak rosszak a számok?
Sorra jelennek meg az elemzések és kutatások a Fidesz előnyéről és várható győzelméről. De vajon mennyire hihetünk a számoknak? Hol vannak a buktatók? Mi az, amit a szakértők sem látnak előre?
Az előválasztás után magabiztos ellenzéki szavazók arcáról lefagyhatott a mosoly, amikor a napokban azt látták: a legfrissebb mérések alapján az sem kizárt, hogy a Fidesz ismét kétharmadhoz közeli győzelmet arat.
Török Gábor politikai elemző a Telexnek azt mondta, a kormánypártban konzervatív becslésnek tartják a 110 mandátumos győzelmet, születhet ennél jobb eredmény is. A háttérbeszélgetései alapján azt fejtegette:
magabiztosnak látja a Fidesz háttérvilágát, még magukat a szereplőket is meglepik, mennyire jók a számok, a billegőként nyilvántartott körzetekben is.
A konzervatív becsléshez közelítő számokat tett közzé múlt héten a taktikaiszavazás.hu (a Szavazófülkében vendégünk volt Sanyó Ádám, az oldal üzemeltetője), amely szerint 114 mandátumot szerezhet a Fidesz és 84-et az egységes ellenzék. A fennmaradó egy mandátum pedig a német nemzetiségi képviselőé.
Sanyó úgy számolt, az egyéni választókerületekben a Fidesz 68, az ellenzék 38 mandátumot vihet el. Ez rosszabb, mint januárban jósolták, akkor még 46 egyéni mandátumot vihetett volna becslései szerint az ellenzék.
A különbségnek az az oka, hogy romlanak a támogatottsági adatok: a Závecz Research múlt héten három százalékos Fidesz előnyt mért a biztos pártválasztók között, és 2 százalékot a teljes népességen belül. Ez pedig kihat a billegő körzetekre, amiből a januári 33 helyett már csak 26 maradt, ráadásul 12 helyett már csak 8-ban várható ellenzéki győzelem.
Sanyó Ádám az elmúlt hetek közvélemény-kutatási átlagát és az utolsó három választás eredményeit figyelembe véve készíti a számításait. Máshogy számol Tóka Gábor, a CEU politológusa, a Vox Populi választási blog szerzője, aki a 2019-es Európai Parlamenti választás eredményeit veszi alapul.
Az ő kalkulációja szerint 124 mandátumot szerezhet a Fidesz, 74-et az egységes ellenzék, egy mandátumot a német nemzetiségi képviselőhöz számol. Ilyen arányok mellett
- a Fidesz 76 egyéni mandátumot és 48 listás helyet,
- az ellenzék 30 egyéni mandátumot és 44 listás helyet szerezhet.
A közvélemény-kutatások – részben becsült – adatai alapján úgy véli, a teljes népességben 7,3 százalékkal vezet a Fidesz. És ehhez tegyük hozzá, hogy az elmúlt hónapokban nem a kormánypárt erősödött, hanem az ellenzék gyengült, illetve megerősödött a Mi Hazánk és a Kutyapárt tábora.
Mindezek ellenére nem lehet kimondani, hogy lefutott a választás – mondta Tóka Gábor a hvg360 kérdésére válaszolva.