A rezsicsökkentést csodafegyverként forgatja a kormány, pedig a feladatát blicceli el vele

12 perc

2022.02.09. 04:30

Működik a „rezsicsökkentés”, legalábbis mint politikai termék, mert a kormány dolga a hatósági árakkal éppen a szabályozás lenne, amit nem végez el. 2010 óta a lakossági energiaszolgáltatás szinte teljesen állami kézbe került az MVM égisze alatt. Áramtermelésben az ország nap- és atomhajtású pályára állt, gázimportban elköteleződött Oroszország mellett, de nem annyira, mint régen.

Akármelyik fideszes politikus álmából fölkeltve is a „rezsicsökkentést” mondaná, ha megkérdeznék, mi a párt legnagyobb vívmánya az energetika és az energiaellátás terén. Sőt jó eséllyel a „rezsicsökkentést” nevezné meg, mint a párt 12 éves regnálásának legnagyobb vívmányát egyáltalán. Valójában a „rezsicsökkentés” energetikai szempontból egyáltalán nem nagy vívmány, sőt nem vívmány egyáltalán. Az tény, hogy politikai termékként jó eséllyel több választási győzelmet hozott a Fidesznek – nem kizárt, hogy a sorhoz hamarosan hozzáírhatjuk a 2022-t is.

  • A hatósági ár nem fideszes találmány

Magyarországon a lakosság hatósági áron kapja az energiát (villany, gáz, távhő – és egyébként nagyjából minden más közszolgáltatást), ez így volt 2012, az első „rezsicsökkentés” előtt is. Vagyis valójában a Fidesz-kormány nem talált föl semmit, a hatósági ár szabályozójaként tette a dolgát, és meghatározta a hatósági ár mértékét. Ahogy előtte minden kormány. Akkor ez speciel csökkentést jelentett, de az igazi és egyetlen nóvum az volt, hogy politikai terméket csináltak belőle.

Nem egyszerű kérdés, hogy a „rezsicsökkentés” – voltaképpen mára már „rezsitartás”, hiszen hosszú évek óta arról van szó, hogy a hatósági árak és díjak nem emelkednek – jó-e, rossz-e, semleges-e. Elsősorban azért, mert a válasz szektoronként különbözik, másrészt mert annyira összetett rendszerekről van szó, hogy nehéz egy okra visszavezetni bármit.

Annak idején a legnagyobb félelem és ellenérv az volt, hogy a nyomott hatósági ár, és az amiatt fellépő alulfinanszírozottság miatt a közszolgáltatások össze fognak omlani vagy lassan le fognak amortizálódni. Ha ugyanis egy szolgáltatónak kevés a bevétele, akkor nemhogy fejleszteni nem fog, de a szükséges karbantartásokra sem lesz kerete. Az energetikai szektorokban ilyesmire látványosan nem került sor. Ellenben a kéményseprő-ipari szolgáltatás összeomlott, végül államosítani kellett, és a víziközmű-szolgáltatásban egyes területeken elég komoly problémák vannak.

  • A háztartásoknak évekig veszteséges volt a gázrezsicsökkentés

Ami a gázszolgáltatást illeti, a rezsicsökkentés 2021-ig kis túlzással átverés volt, a lakosság ugyanis többet fizetett a gázért, mint amennyit kellett volna.