Deák Dániel: Intelligens vállalkozóként nem nagyon tennék már az Orbán-rendszerre

8 perc

2022.01.10. 04:30

A Corvinus Egyetem tanára, Deák Dániel szerint kormányváltás esetén nem marad Orbán Viktor kezében a tényleges gazdasági és politikai hatalom. A korábbi tapasztalatok alapján úgy látja, a mostani csúcsoligarchákat leszámítva a többiek azonnal átállnak az új kormány mellé, ám az infláció és az óriási államadósság nehézzé teszi az új kormány dolgát, emiatt nem is várható, hogy 2–3 éven belül elindítson olyan folyamatokat, amelyek esélyt adnak a felemelkedésre.

Évtizedek óta súlyosan elhibázott a magyar gazdaságpolitika, és ennek pusztító hatása van az országra

– mondta a hvg360-nak Deák Dániel, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, kutatóprofesszor.

Ezt nem lehet csak a Fideszen számonkérni: a rendszerváltás óta az összes kormány politikai szűklátókörűségből rövid távú megoldásokat keresett, legfeljebb négy évre nézett előre.

Emiatt Magyarországon rendkívül gyorsan kialakult a perifériális országokra jellemző duális gazdaság, ahol a nagy, külföldön is kapcsolatokat kialakítani képes cégek mellett ott vannak a mikro-, kis- és középvállalkozások, a két szektor között pedig óriási a szakadék.

A NER gazdaságpolitikája: a dúlás és a beletörődés évtizede

Az erőltetett iparosítás, az ilyen ágazatokban működő multik támogatása mellett az Orbán-kormány nem erősítette a helyi gazdaságot, ez pedig markánsabbá tette a társadalom kettészakadását - nyilatkozta a hvg360-nak Deák Dániel, akivel a NER tíz évét értékelő sorozatunkban a gazdaságpolitikát elemeztük.

Deák Dániel szerint a duális gazdaság egyik legsúlyosabb következménye az ország mára ijesztő mértékűvé vált kettészakadása. Emellett a gumiabroncs-üzemek és akkumulátorgyárak tömeges létesítése miatt súlyos ökológiai problémákkal is szembe kell nézni. A harmadik súlyos következmény az, hogy a duális gazdaság fenntartásával összeszerelő üzemmé silányítják az országot, ahol nincs szükség képzett emberekre.

A Fidesz-kormány nemcsak tovább mélyítette, de az egészségtelen szerkezetre politikailag is ráerősített, amivel – akarva-akaratlanul – súlyos árnyak vetültek a piaci átláthatóságra.