Egry Gábor történész: Az igazság helyett a politikai nézetek döntik el, ki mit gondol 2006 őszéről
Hiába készült az ElkXrtuk film, csak a Fidesz kemény magját rántja össze – véli Egry Gábor történész, a Politikatörténeti Intézet főigazgatója, aki szerint akkoriban nem volt olyan, aki hiteles értelmezést adott volna az eseményekről, így az azokat "fotelből néző" emberek nyitottak voltak a politikai oldalak által kínált legegyszerűsítő, mitikus magyarázatokra.
HVG: Két szélőséges narratíva él a 2006-os eseményekről. Az egyik szerint a nép jogos felkeléséről van szó a hazugságon és elvtelen machinációkon rajtakapott hatalom ellen, mely ezt brutális rendőri terrorral tiporta el, ártatlan embereket félholtra verve, szemeket kilövetve. Ez az értelmezés a rendőrökre köveket dobáló tüntetőket is az '56-os forradalmárok utódaivá nemesíti. A másik szerint a Fidesz által szervezett, fizetett focihuligánok verték szét a várost, ők húzták rá a rendőröket 15 éve október 23-án a Fidesz-nagygyűlés békés résztvevőire, kiprovokálva a rendőri fellépést. A rendőrség tette, amit kell, s ha voltak is túlkapások, rossz döntések, igyekezett felszámolni a Fidesz és/vagy a szélsőjobboldal törvénytelen hatalomra kerülését. Van-e reális olvasatuk az eseményeknek, vagy ezek a nézetek fognak bebetonozódni?
Egry Gábor: Mindig van lehetőség az igazság megtalálására, kérdés, hogy mennyire akarjuk. Sokat tudunk az eseményekről, sok vizsgálat folyt 2010 előtt és után is. Az ön által elmondott narratívák számos eleme igaz is. De az nem, hogy bármelyik oldalon előre eltervezett eseménysor zajlott volna 2006-ban. Jórészt esetleges elemek, rossz döntések hozták magukkal a történéseket. Csakhogy az értelmezés az első pillanattól kezdve átpolitizálódott, nem elsősorban az igazság, hanem a politikai érdek és a politikai meggyőződés határozta meg, ki mit gondolt róla.
Így aztán a politikai oldalak megteremtették a fenti mitikus magyarázatokat a jó és a rossz harcáról, ahol a saját tábor volt természetesen a jó oldalon. Az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülésének körülményei, az MTV-székház ostroma, a rendőrség tevékenysége körül számos tisztázatlan elem van, ami valószínűleg a nagy képet nem változtatja meg alapvetően, de kiváló táptalajt ad az összeesküvés-elméleteknek.
A sajnálatos 2006 őszi események
2006. szeptember 18-án pillanatok alatt szabadult rá egy olyan erőszakhullám az országra, amihez hasonlót ilyen méretekben azóta sem láttunk. Erről az időszakról számtalan mítosz, sajátos politikai szemüvegen át vizsgált érv és ellenérv, valamint manipuláció ragad szinte az első pillanattól kezdve.