A bűn és az erény minisztériuma: kérdőjelek a tálib hatalomátvétel után
A széthúzástól tartó tálibok zárták soraikat az új kormányuk felállításával, de így aligha képviselik Afganisztánt. Nőhet a belső ellenállás és a nemzetközi elismerés is várat magára.
Megszegték az ígéreteiket a tálibok, „új és veszélyes” korszak kezdődik Afganisztánban – nyilatkozta hétfőn Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa Genfben, ahol a világszervezet konferenciát szervezett, hogy több mint egymilliárd dollárnyi segély jöjjön össze egy hatalmas humanitárius válság megelőzésére. Miután megszerezte a hatalmat a múlt hónapban, a Talibán valóban fűt-fát ígért: békét, jogokat a nőknek, mindenkit képviselő kormányt. Bachelet arról számolt be, hogy ehhez képest egyes helyeken a tálibok átkutatják a házakat az előző kormány tisztviselőit, katonatisztjeit keresve, a 12 évesnél idősebb lányokat nem engedik iskolába, a nőknek azt parancsolják, hogy ne menjenek az utcára. Mintha csak az 1996–2001-es rémuralmuk köszönne vissza – fogalmazott a chilei diplomata.
Tálibok: Tanulhatnak a nők Afganisztánban, de csak elkülönítve és fejkendőben
Nem akarják visszaforgatni az idő kerekét 20 évvel - ezt állítják a tálibok. Most mégis erőteljesen szigorítanak a nők felsőoktatásban való részvételének felételein. Az oktatott tantárgyak listáját is átnézik.
Az „inkluzív kormányból pedig exkluzív” lett, a múlt héten bejelentett, átmenetinek mondott kormányt lényegében a Talibán felső vezérkara alkotja. A nemek egyenlőségéről még csak beszélni sem szabad, nincs a kormányban egyetlen nő sem,
megszűnt a nőügyi tárca, lett helyette a bűn és az erény minisztériuma.
Míg az előző rendszer alkotmánya szerint 14 különböző etnikum alkotja az afgán nemzetet, a 34 kinevezett főként pastu nemzetiségű, ahogy a tálibok és az afgánok többsége is. A kormányba bekerült egy üzbég és két tádzsik személy is, de ők is a Talibán tagjai.