Szigorították a rendszert, mégis óriási szeméthalmok éktelenkednek országszerte

6 perc

2021.08.16. 09:00

A kormány harcot hirdetett az illegális hulladék ellen, önálló új hatóságot mégsem állított föl. A szankciók szigorúbbak lettek, de kérdés, mennyire sikerül élni velük. Lenne hol: az országban sokéves, hatalmas szemétdombok is akadnak.

Az űrig bűzlik a Gyál délkeleti határában kialakult illegális szemétlerakat, még csak különösebben erős műholdtávcső sem kell az észrevételéhez. Mármint nem kell a maximumra állítani a nagyítást a Google-térkép műholdas nézetében, a hulladékhalom ugyanis több száz méter hosszú. Pedig egyébként idilli környezet fogadta a HVG minap odalátogató munkatársát: lágy szellő lengedezett, a réten őzek kergetőztek.

A hulladéksor persze nem magától nőtt ki a földből, hosszú évek kemény munkájával hordták oda szorgos kezek. Az önkormányzat a kormányhivatalra mutogat, március óta az hivatott ellátni a hulladékhatósági feladatokat. A helyhatóság továbbá azt emlegeti, hogy a szemét nagy része magánterületeken van, nem tud mit csinálni vele. Erre hivatkozva intette óva a helyi civileket is az önkéntes takarítástól. Néhány éve az önkormányzat még nekiveselkedett a feladatnak, s több millió forintért elpucolta a szemét egy részét. A költség azonban sok volt, a munka beláthatatlan és kilátástalan, így abbahagyták. Egy helyi lakos azt mondja:

„Évek óta tudomásul van véve, hogy van ez a terület, nem volt igazi szándék a rendbetételére”.

Frissítés: Cikkünk megjelenése után reagált megkeresésünkre Pápai Mihály, Gyál polgármestere. A polgármester szerint egyáltalán nem igaz, hogy az önkormányzat ne venné komolyan a helyzetet, a mindenkor hatályos jogszabályok figyelembevételével, és az azok által nyújtott lehetőségeket maximálisan kihasználva kezelik az ügyet. Az önkormányzat és a polgármesteri hivatal kezdeményezésére több eljárás is zajlott, illetve zajlik.

2018 augusztusában a hivatal köztisztasági eljárást indított állampolgári bejelentés alapján, parlagfű, hulladékok és illegálisan felépített konténerházak miatt. A parlagfű miatt értesítették az illetékes kormányhivatal járási hivatalát. A járási hivatal rendőrsági feljelentést tett a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt. Tárgyalás is volt, ahol az ingatlan autószerelésből és autóbontásból élő fő tulajdonosa nem jelent meg. A járási hivatal az ügyet 2019 február elején zárta le.

A hivatal 2020 közepén a polgármesteri hivatal helyszíni ellenőrzés után bejelentést tett a kormányhivatal földhivatali osztályánál ingatlan nem rendeltetésszerű használata miatt, a NAV-nál pedig illegális fémkereskedelem miatt. Az érintett hatóságok közös ellenőrzést tartottak a helyszínen. Szeptemberben a kormányhivatal 8,5 millió forintos hulladékgazdálkodási bírsággal sújtotta a legnagyobb tulajdonost, és felszólította a hulladékok elszállítására. A földhivatal áprilisban kötelezte a tulajdonosokat a termőföld eredeti állapotba való visszaállítására. Az ingatlantulajdonos megfellebezte a hulladékgazdálkodási bírságot, de az illetékes törvényszék visszautasította a keresetét. A polgármesteri hivatal májusban ismét bejelentést tett a rendőrségen a területen jogellenesen elhelyezett hulladék ügyében.

A környékbeliek tudni vélik, kik hordják oda a hulladékot: az ott működő lomis rokonai és ismerősei. Ezt persze bizonyítani kellene, de szinte lehetetlen, mivel a gyanú szerint az éj leple alatt viszik ki saját, közeli ingatlanjukból a szemetet az út szélére, a szántóként bejegyzett, elkerítetlen telkekre.