Nem sok esély látszik Orbán Viktor populista internacionáléjának létrehozására
Sose szeretnék olyan klubhoz tartozni, amelyik elfogadna engem tagnak – jelentette ki Woody Allen. A magyar kormányfő olyan helyzetbe manőverezte magát, hogy nem lehet ilyen válogatós.
Minden eszközzel küzd a sokszínűség ellen, ehhez képest valódi szivárványos koalícióhoz csatlakozott Orbán Viktor, aki július 2-án tizenöt másik populista pártelnökkel együtt közös nyilatkozatban utasította el az európai szuperállam létrejöttét. Az aláírók azt a látszatot keltik, hogy összefogásuk egy új pártcsalád alapja lehet, a valóságban azonban nehezen haladnak a tárgyalások a pártok sok kérdésben ütköző nézetei miatt. És hát nincsenek is egy súlycsoportban.
Jaroslaw Kaczynski, a lengyel Jog és Igazságosság (PiS) elnöke persze nem sok támpontot adott, amikor nyilatkozatra hívta szövetségeseit. Azokhoz a pártokhoz és csoportokhoz fordulunk, akik osztják a nézeteinket – állt a dokumentumban. Az aláírók közt valóban vannak ismerős arcok, akikkel Orbán Viktor jó ideje intenzív kapcsolatokat ápol. A spanyol VOX párt elnökét, Santiago Abascalt májusban Budapesten is vendégül látta, előtte egy hónappal pedig az olasz Liga elnöke, Matteo Salvini és a PiS miniszterelnöke, Mateusz Morawiecki járt a magyar fővárosban.
FAZ: Orbán, Salvini és Morawiecki dicsérték egymást, de többre nem jutottak
Európa vezetői nacionalistái egymás közt: Orbán, Salvini és Morawiecki az egységgel próbálkoznak az Európai Parlamentben, de sok minden választja el őket. Így vezeti fel helyzetértékelését a csütörtöki hármas találkozóról az első számú német jobboldali lap.
A sok személyes találkozó azonban nem jelenti azt, hogy Európa dominánsabb populista pártjai egy platformon állnak.