A mintakép, akihez mérten Orbán Viktor még zöldfülű
„Mikor súlyos kormánygondjai között kifáradt, és zaklatott életében csendet, pihenést keresett, leginkább Alcsúton találta azt meg. Alcsút sok örömöt nyújtott neki, talán azért is, mert egyedül az ő teremtménye volt. A sivatagból néhány esztendő alatt paradicsomot varázsolt” – így írta le érzékletesen Lestyán Sándor, hogyan kötődött kétszáz évvel ezelőtt József nádor a Fejér megye északkeleti csücskében elterülő birtokaihoz. Az életrajzíró szerint a Habsburg főherceg megszállottságát a helyiek is örömmel fogadták: „Minél kietlenebb, minél kopárabb volt a talaj, annál lelkesebben törekedett, hogy termékennyé változtassa. Gyakran felkereste itt jobbágyait, akik úgy tisztelték, mint édesapjukat.”
Nem csak a terület azonos, amelyen Orbán Viktor igyekszik megvalósítani álmait, de a kormányfő egyértelműen követi is József nádor példáját: ambíciója épp az, hogy szülőföldje dicső múltját feltámassza. Annyi különbség azért mutatkozik Széchenyi barátja, a Kazinczynak és Kossuthnak királyi kegyelmet szerző nádor és az újsütetű földesurak között, hogy előbbi a királyi kegyből 1819-ben háromnapos fényes ünnepség keretében reászállt, több mint 11 ezer holdas birtok jövedelmét a haza üdvére fordította. Az itteni mintagazdaságok bevételeiből támogatta egyebek mellett a Nemzeti Múzeum, a Német Színház, a gellérthegyi csillagvizsgáló, a Ludovika Akadémia építését, a Városliget és a tulajdonában lévő Margitsziget parkosítását.
Az Alcsútdoboz körüli földeket felvirágoztató Habsburg József 1776-ban született Firenzében. Idősebb testvérét I. Ferenc néven osztrák császárrá és magyar királlyá koronázták. Ő volt, aki 1796-ban öccsét kinevezte nádornak, a végrehajtói hatalom magyarországi fejének. József ötvenegy évig, 1847-es haláláig irányította az ország ügyeit, elismertségéről mindent elmond, hogy a „legmagyarabb Habsburgnak” nevezték.