A tűzszünet a palesztinoknak egységet, Izraelnek megosztottságot hozhat
A Hamász megerősödött az izraeli–gázai háború után, Netanjahu hatalmi pozíciója javult. A palesztinok az egység érzését tapasztalták meg, Izrael megosztottá vált. A békés egymás mellett élés esélyei tovább romlottak.
Az „Egység intifádája” – máris így nevezik a palesztinok a múlt pénteki tűzszünettel 11 nap után lezárult legújabb izraeli–gázai háborús konfliktust. Utalva a két korábbi – 1987-ben és 2000-ben kezdődött – palesztin felkelésre, azaz intifádára. Az előző titkos béketárgyalásokba és az 1993-as oslói megállapodásokba torkollott, az utóbbi viszont csapást mért az akadozó békefolyamatra. Vajon mi következhet a mostani, évek óta legsúlyosabb fegyveres konfliktus után: még erőszakosabb korszak nyitánya volt-e, vagy elképzelhető a hosszabb távú nyugalom, ami elvezethet az évtizedek óta megoldatlan izraeli–palesztin viszály rendezése felé?
Életbe lépett a tűzszünet Izrael és a Hamász között
Gázában és Kelet-Jeruzsálemben az utcán ünnepeltek a palesztinok.
Az eddigi két intifáda évekig tartott, de egyelőre nem lehet harmadikról beszélni, a főként amerikai és egyiptomi közvetítéssel kicsikart tűzszünet tartóssá tételéről továbbra is folynak az egyeztetések. Nem jó jel, hogy a harcok beszüntetésének körülményeit eltérően értelmezik a felek.
Izrael azt állítja, hogy feltételek nélkül egyeztek meg, a Hamász viszont úgy véli, Izrael megígérte, nem tesz provokatív lépéseket
a kelet-jeruzsálemi palesztin családok kilakoltatása ügyében, továbbá az al-Aksza-mecsetnél sem. Az izraeli legfelső bíróság június 8-áig függesztette fel az utóbbiról szóló döntést, vagyis a kérdés nyitott, és nemsokára újra indulatokat kavarhat.