Nem tetszik az Orbán-kormánynak a szakmai szöszmötölés Paks II. ügyében
A nukleáris főhatóság vezetője épp az előtt mondott le, hogy esedékes lenne a hivatal döntése a sokmilliárdos bővítési munkák engedélyezéséről. Fichtinger Gyula utódját kétharmados többséggel, kilenc évre betonozzák be.
Még három hónap sem telt el azóta, hogy a kormány rendelettel megkerülte egy szakhatóság, a gyógyszerészeti intézet protokollját, mert időt akart nyerni.
Most az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) esetében merült fel a gyanú, hogy a főigazgató, Fichtinger Gyula korántsem beosztottjainak korrupciós ügye miatt mondott le, hanem egy közeljövőben esedékes szabályozási kérdés miatt.
A kínai Sinopharm-vakcina engedélyezése sem volt tét nélküli, de egy atomerőmű új blokkjainak a felépítése sem legójáték. Mégsem feltétlenül légből kapott a feltételezés, hogy a kormány beavatkozásra készül.
Legutóbb 2016-ban próbálta az Orbán-kormány megteremteni annak a lehetőségét, hogy felülírhassa a nukleáris főhatóság döntéseit. Az atomtörvény módosításával felhatalmazta volna magát, hogy "rendeletben szabályozza a nukleáris létesítmények tekintetében (...) az engedélyektől való eltérés lehetséges módjait és feltételeit". Nemzetközi nyomásra végül letett az atomerőmű bővítésével járó Paks II.-beruházás efféle csalafinta jóváhagyatásáról, de így is maradt mozgástere az elvileg független hatóság kézben tartására.