Barbados elszakadása II. Erzsébettől sima ügy, de voltak már cifrábbak is
Olykor egymás ellen háborúztak a brit korona országai, és megesett, hogy hívei ragaszkodtak a királynőhöz a köztársaság kikiáltása után is. Mennyire más ez, mint a horvát-magyar példa!
Hosszú uralkodása alatt II. Erzsébet már hozzászokhatott, hogy hol több, hol kevesebb országban ő a királynő. Amikor 1952-ben trónra lépett, hét államnak volt a legfőbb közjogi méltósága. Aztán, ahogyan függetlenné váltak a Korona egykori gyarmatai, összesen 32 országban volt rövidebb-hosszabb ideig uralkodó. Most 15-re csökkent ez a szám, miután egy karibi szigetállam, Barbados – 55 évvel a függetlenségének kivívása után – köztársasággá alakult.
A hatalmas brit birodalom felbomlása során az egykori gyarmatokat többféle néven és formában próbálta magához kötni az anyaország. Az elsőként (1867-ben) önállósodó Kanada után a 20. század második felétől sorra alakultak a domíniumok (előbb autonóm, majd teljesen független államok), amelyeknek a mindenkori brit uralkodó maradt az államfőjük. Ezeket a múlt század derekán az akkor Brit, később jelző nélküli Nemzetközösségbe „csatornázták be”. A tagok közül egyre több vált teljesen független, a britekhez már csak a múltjában kötődő köztársasággá.