Brüsszelben hallgatnak, de nagy a frusztráció Orbán vakcinaüzletei miatt

6 perc

2021.03.18. 04:30

Orbán Viktor a keleti vakcinák beszerzését igyekszik külpolitikája igazolására felhasználni. Brüsszelt leginkább az ellenséges kommunikáció zavarja, de visszavágás előtt az EU-nak is bizonyítania kell.

Mosolyoghattak a Kreml illetékesei Orbán Viktor múlt vasárnapi rádióinterjúja után, hiszen az Európai Unió egyik miniszterelnöke mondta fel az orosz koronavírus-propagandát. De Pekingben is elégedetten biccenthettek, miután a magyar kormányfő az EU-ban nem engedélyezett Sinopharm oltását adatta be magának, majd személyesen fogadta a minap érkezett vakcinaszállítmányt. Aminek Keleten örülnek, az komoly fejtörést okoz az unió központjában.

Orbán Viktor ferihegyen 2021 március 11-én amikor megérkezett 450.000 vakcina
Facebook / Orbán Viktor

Azt Brüsszelben is respektálják, hogy a kormány fel akarja gyorsítani a magyar társadalom immunizációját. Persze a keleti vakcinabeszerzés eltér az uniós intézmények és jó néhány tagállam megközelítésétől, amelyek inkább a biztonságra fektetik a hangsúlyt, és megvárják az Európai Gyógyszerügynökség tudományos véleményét, mielőtt orosz vagy kínai oltást vennének.

Egyre többen érezhetik úgy, hogy a kormány kiszúr velük a keleti vakcinákkal

A kormány először szembesül azzal, hogy sokan nem várják, hanem visszautasítják az oltást. Az orosz és kínai vakcinák iránti bizalmatlanság csökkentése nem prioritás. Igaz, a beszerzés célja nem is feltétlenül az volt, hogy fel is használják a milliószámra vásárolt keleti oltóanyagot.

Az uniós intézmények valódi problémája azonban azzal van, hogy a döntést EU-ellenes retorika kíséri, amellyel Orbán – tudatosan vagy sem – Moszkva és Peking érdekeit szolgálja. Ahogy Kristine Berzina, a German Marshall Fund biztonság- és geopolitikai elemzője a HVG-nek mondja: „Ha nincs az uniós államok közt egyetértés, az minden alkalommal győzelem az oroszok és a kínaiak számára.” Az amerikai agytröszt brüsszeli irodájának szakértője szerint a vakcinabeszerzés tovább fokozta az uniós országok külpolitikai megosztottságát.