Márki-Zay diadala az (eddigi) ellenzék bukása?
Márki-Zay Péter megháromszorozta szavazatai számát az előválasztás első fordulójához képest, Dobrev Klára viszont nem tudta tartani a lépést Budapesten, miközben vidéken pont annyi megyét nyert, mint az első menetben. Ezek után a végeredmény annyira egyértelmű volt, hogy a DK jelöltje vasárnap este 8-kor már gratulálni hívta a hódmezővásárhelyi polgármestert. Ezzel pedig kezdetét is veszi az ellenzéki egyezkedések újabb fázisa – amihez képest az eddigiek akár gyerekjátéknak is nevezhetők. Elemzés.
Ma ellenzéket is váltottunk
– mondta Márki-Zay Péter vasárnap este, az előválasztási győzelmét bejelentő sajtótájékoztatón.
Az értelmezéssel nem volt egyedül: Hann Endre, a Medián ügyvezető igazgatója a Facebook-oldalán azt írta, "Márki-Zay sikere nemcsak azt jelenti, hogy jelentős választói tömegeknek elege van az eddigi politikacsinálókból, az „elmúltharmincévből”, hogy a többségük nem kér a revanspolitikából, vagy hogy nagyobb szerepet szánnának a civileknek – a legfontosabb tanulság és egyben esély, hogy a mögé álló erők betölthetik a régóta kiüresedett politikai közepet. Márki-Zay Péteré lehet az Új Közép."
- A diadal két órája
Az ellenzéki előválasztás második fordulójában vasárnap estére az állás annyira egyértelmű volt, hogy Dobrev Klára már 20 órakor telefonon gratulált Márki-Zaynak (a hivatalos adatok 10-kor érkeztek), és elismerte saját vereségét. Végül két órával később hivatalossá is vált az ekkor már biztosra vehető végeredmény:
- Márki-Zay Péter 371 560 szavazatot szerzett,
- Dobrev Klára 283 677-et.
Máshogy nézve: 56.7 – 43.3 százalék Hódmezővásárhely polgármestere javára.
Ez azt jelenti, hogy az első fordulóhoz képest Márki-Zay Péter megháromszorozta szavazatát, Dobrev pedig a győztes körzeteket nézve rontott saját korábbi eredményén (szavazatai számát csaknem 70 ezerrel növelte). Az első fordulóban ugyanis 7 fővárosi kerületben nyert, ebből tegnapra egyet tudott megtartani (a 12. választókerületet), az összes többit elvitték tőle.
Térképen mutatjuk az előválasztás eredményeit
Mindössze egy hetet kaptak az ellenzéki szavazók, hogy az előválasztás második fordulójában kiválasszák az összefogás miniszterelnök-jelöltjét, ám Dobrev Klára, Márki-Zay Péter, valamint a mögöttük álló pártok összessége egy teljes kampányidőszakot sűrített be hét napba, már ami a fordulatokat és a drámát illeti.
Vidéken darabra ugyanannyi megyét nyert meg, mint az első fordulóban, amikor tíz teljes megyei győzelme volt. Ez viszont most igen kevésnek bizonyult. (Megyei szinten azért nem lehet részletesebb összehasonlítást végezni, mert a második fordulóban nem választókerületi, hanem megyei szinten közölték a vidéki adatokat.)
- A nehéz napok ígérete
Márki-Zay Péter ugyan azt hangoztatja, hogy a "tiszták koalíciója" áll mögötte, valójában nincs könnyű helyzetben. Például azért, mert nincs egy erős saját frakciója, így egyelőre abban bízhat, hogy egy győzelem esetén a most elsőre, másodikra vagy esetleg harmadikra mögé álló Momentum, MSZP és Párbeszéd adhatja majd az ő stabil hátországát a parlamentben. Ez pedig nem sok, hiszen ha így is alakulnának a dolgok, a két legerősebb frakció a DK-é és a Jobbiké lesz.
E ponton pedig akár fel is lehet idézni, hogy Dobrev Klára a múlt héten még alkalmatlannak nevezte a hódmezővásárhelyi polgármestert a miniszterelnöki posztra, és óvta tőle az összefogás egységét. Igaz, a nyilatkozatok arról szólnak, hogy ez az ellenérzés mára a múlté. A hvg.hu kérdésére Dobrev most azt mondta,
döntöttek a választók, magunk mögött kell hagyni a múlt vitáit.
Ő tehát állítólag hamar túllendült az eddigieken, mi azonban még maradnánk kicsit a témánál, vissza is térünk még rá ebben az elemzésben.