Amit a tálibok nem tudnak: tudósok szerint mérhető a haszon, ha a lányok is iskolába járnak
A férfiuralom azzal is együtt jár, hogy mennyire ingatag alapokon áll egy ország.
Akár mondhatták volna azt is Afganisztán új urai, hogy lemondanak 10 százalék gazdasági növekedésről. Legalábbis ez következne abból a tavalyi tanulmányból, amellyel nemrég a londoni The Economist árnyalta az afgán helyzetet. A Plan International gyermekjogi szervezet és a Citibank közleménye nyolc fejlődő ország adatait elemezte (Afganisztán nem volt köztük). A következtetés: ha minden lány elvégzi a középiskolát, tíz év alatt átlagosan 10 százalékkal nő egy ország GDP-je.
Sajnálatos módon más szempontok is vannak: történetesen épp tálibok vagy más szélsőségesek voltak azok, akik korábban savat öntöttek a tanulni vágyó lányok arcába. Ennyire szélsőséges erődemonstráció nem általános, de a szegényebb országok átlagában az általános iskolát elvégző száz fiúra csak 80 lány jut.
Kevés dologban értenek annyira egyet a fejlesztési szakértők, mint abban, hogy a lányok iskoláztatása (pontosabban az, hogy a lányok ne legyenek iskolázatlanabbak, mint a fiúk) az egyik leghatékonyabb módszer mindenféle társadalmi baj leküzdésére – foglalta össze a tudomány állását a The Economist. Néhány szempont: az iskolázott lányok hosszabb és egészségesebb életet élnek. Ritkábban válnak tizenéves anyává. Ha minden lány elvégezné legalább az általános iskolát, kétharmadával csökkenne azoknak a száma, akik belehalnak a terhességbe vagy a szülésbe.