Hurrá, nyaralunk - Avagy kiskáté gyerekkel nyaraláshoz
Nyaralni gyerek nélkül a legkönnyebb, és jó eséllyel még pihentető is, vele együtt viszont olykor már feszegeti a nyaralásról alkotott szülői elképzeléseket, vágyakat - írja Szél Dávid Apapara című könyvében. Részlet.
Nyaralásaink után cseppet sem vagyok kipihentebb, mint egy átlagos munkahét végén. Sőt egy átlagos munkahéttel ellentétben a nyaralás alatt folyamatos a szolgálat, nincs pihenő, megállás, és mivel se barátokat, se rokonokat, se egyéb személyzetet nem viszünk magunkkal, ezért a delegálás, outsourcing sem megoldható.
Egy gyerek nem gyerek, mondják azok, akiknek több is van, mégis, valószínűleg ez is olyasmi, mint a levegő, ami kitölti a tárolóedényt, akármekkora is az. Így aztán a jó idő mellett az is fontos, hogy kreativitásból is vigyen az ember magával eleget, ha nyaralni megy. No meg ezt az önkényes, a teljesség igénye nélkül íródott listát a találékonyságot igénylő helyzetekről:
• Repülőút
Csecsemővel, kisgyerekkel a leginkább arra kell figyelni, hogy le- és felszállásnál ne duguljon be a füle. Folyadék vagy valami rágcsa mindig legyen nálad, és akkor már csak arra kell figyelned, hogy akkor is mosolyogj rá, amikor egy-egy kisebb turbulencia alatt a gyomrod befészkeli magát a tüdőlebenyeid közé. Ha ez megvan, akkor nagy baj nem lehet. Nálunk azért voltak Playmobil-figurák, kis utazókönyvek, és a mobilt is repülőgép-üzemmódba helyeztük, hogy lehessen rajta képeket nézegetni, de a legelső repülésnél a sötétítő le-föl nyitogatása és a kondenzcsíkok nézegetése is elég lenyűgöző tud lenni egy szűk kétórás úton, és persze ott az utazóközönség is. Szintén nem elhanyagolható ingerforrás. Miközben meg érdemes annak is tudatában lenni, hogy sok, gyerek nélkül utazó felnőtt nem különösebben szereti a repülő, pláne síró kisgyerekeket. Azt persze nem volt könnyű elmagyaráznunk a gyerekünknek, hogy miért kell le- és felszálláskor külön széken ülnie, akkor is, ha előtte édesen aludt valamelyikünk oltalmazó ölében.
• Autóút
Gyerekkel a távolságot nem kilométerben vagy órában mérik, hanem Dudiban (Halász Judit). Mondjuk a Tour de France Cancale és Saint-Malo közötti szakasza három Dudi: egy „Csiribiri”, egy „Panda maci dal” és mondjuk egy „Károgós”. Ha kicsit eltévedsz a hülyén táblázott úton (egy időben beszerzett GPS nemcsak benzint és időt spórol, de csökkenti is a Dudi-telítettségi mutatót), akkor lehet, hogy még egy-két „Bóbita” is belefér. És persze arra is érdemes felkészülni, hogy minden beszálláskor elölről kell meghallgatni a lemezt! Ha egy teljes albumnyinál messzebb merészkedsz, akkor tervezz be egy alvást az útra, majd izgulj, hogy a terv meg is valósuljon: tényleg az autózás idejére essen az az alvás! Ja, és ne felejts el időben tankolni, a megállás ugyanis ébresztő hatású. És nagyon fontos: ha bérelt kocsival indulsz útnak, akkor ügyelj arra, hogy minél többen vezethessétek a kocsit, különben jó eséllyel mindketten beleőrültök a rögzült szerepekbe: egyikőtök kipeckelt szemmel, tehetetlenül vezet, a másik pedig szórakoztathatja a saját magát szórakoztatni még nem mindig képes, repetitivitásra viszont annál éhesebb gyereket.
• Strandolás
A naptejtől bepanírozódott gyerekről a hideg zuhany alatt lemosni a lemoshatatlan homokot, közben kihúzni a babakocsit a süppedős fövenyből, és összeszedni a kakát még egy gyerek mellett sem kis munka. Mindezek előtt és után viszont a legcukibb képeket lehet készíteni a világ egyik legnagyobb apályában rohangáló, boldogságtól ragyogó gyerekről.
• Alvás
Ha egy család életében az alvás és altatás folyamatos kihívást jelent, akkor a nyaralás sem telhet az ezzel kapcsolatos parák nélkül. Hotelszobában felnőtt ágyról leeső gyereket hajnalban vigasztalgatni, bérelt apartmanban matracról leguruló fiút a szülők közé venni, autóban, az elméretezett gyerekülésben lecsukló fejet csuklóból-bicepszből tartani, babakocsit hátrabillenteni, majd a gyereket a tűző napon visszaaltatni: mindnek megvan a maga bája.
• Evés
Amikor az ember nyaral, igyekszik új ízeket is kipróbálni. Ez azonban a nem kis táplálkozási merevséggel megáldott kétéveseket (hacsak nem a Jókuti Andris gyerekeiről van szó) aligha fogja érdekelni. Csillogó szemmel fogja ugyan nézni a piacon a legkülönbözőbb halakat, élő rákokat, sőt apjához hasonlóan talán még köszönni is fog nekik, de a tányéron már csak a borsót, rizst, krumplit akarja látni, az utóbbit is csak a megszokott hasábformában. No meg fagyit (értsd: tölcsér) minden mennyiségben.
• Honvágy
Hát igen, amire te nem gondolsz, arra gondol majd a gyereked. A fiunk szokta ugyan mondogatni, hogy szeretem a hazát, ez inkább a lakásunkra vonatkozik, mint Magyarországra vagy a Kárpát-medencére. A hosszabb külföldi nyaralás viszont egyértelműsítheti a dolgokat. Hogy nem (csak) a lakás hiányzott neki, hanem az összes megszokás, ami itthon körülveszi. A rokonok, a játékok, a könyvek, a barátok, a tárgyak, minden, ami az övé. Az egyik étterem pincérjében felismerni vélte az egyik bölcsis barátja, a másikban pedig a másod-unokatestvére anyukáját, és minden alkalommal, amikor kicsit elfáradt, haza akart menni. No meg persze nézett volna Süsüt, Vukot, Ho-ho-ho horgászt, amire internet hiányában nem volt lehetőség, szóval a wifinélküliséget nemcsak a szülő, a gyerek is megszenvedi. Amikor viszont hazaér a család, velünk, szülőkkel ellentétben a gyerekünk úgy fogja élvezni és körbeszaladni a lakás minden egyes zugát, mintha évtizedek teltek volna el; a délutáni játszóterezésen pedig már te is úgy fogod érezni, hogy nincs az az észérv, ami még egyszer rávegyen, hogy elhagyd a megszokott közeget.
• Bónusz
Fontos, hogy a gyerekes nyaralás elképesztő mennyiségű adott és kapott puszival, kézen fogva rohangálással jár együtt, továbbá rengeteg humorral, röhögéssel, öleléssel, kavics- és kagylógyűjtögetéssel, giccsbe hajló mosolygásokkal a naplementében, ami ugyan a gyerekedet egyáltalán nem érdekli, de te azért bőven meghatódhatsz rajta.
A fenti cikk Szél Dávid Apapara – bővített, átdolgozott kiadás című könyvének szerkesztett részlete. A gyakorló pszichológus Apapara című blogja alapján készült nagy sikerű könyvének bővített, átdolgozott kiadásában szülőként, férfiként, szakemberként és gondolkodó emberként járja körül a gyereknevelés számos örömét, nyűgét-nyavalyáját. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.