A válságok válsága felemészti Libanont
Egy évvel a bejrúti kikötői robbanás után sem tudni, ki a felelős a tragédiáért. Közben Libanonban teljes a káosz, a politikai osztály mégis a bénult állapot fenntartásában érdekelt.
Még a háborús viszonyokhoz és traumákhoz hozzászokott Bejrútban is sokkoló a kép egy évvel a tavaly augusztus 4-én bekövetkezett hatalmas robbanás után. A kikötő raktárában helytelenül tárolt, hatalmas mennyiségű ammónium-nitrát detonációja okozta törmelékhalom jelentős részét mára sikerült ugyan elhordani, de a silók torzói és a helyre nem állított épületek szomorúan emlékeztetnek a borzalomra. Legfőképpen pedig arra, hogy a hivatalos vizsgálat eddig semmire sem jutott. Nem derült ki, mi történt pontosan, miért került a robbanószerekhez is használt vegyi anyag a város szívébe, és tárolták ott több mint hat éven át. Nem tudni, mi okozta a robbanást, illetve az azt megelőző tüzet, és kik a felelősök a félelmetes hanyagságért.
Továbbra sem világos, hogy a Rhosus nevű orosz hajón 2013-ban érkezett ammónium-nitrát valódi célállomása tényleg Mozambik volt-e. Nem tudni, vajon a technikai okok miatt a bejrúti kikötőből tovább nem engedett teherhajóról 2014-ben kipakolt 2750 tonna műtrágya egy része valóban eltűnt-e – ahogy azt az amerikai szövetségi nyomozóiroda (FBI) állítja. Igaz-e, hogy az említett mennyiségnek a negyede robbant csak fel, a többi pedig – mint azt libanoni források találgatják – a szíriai kormányerőknél kötött ki, és irányítatlan, úgynevezett hordóbombákhoz használták a felkelők ellen. Libanoni oknyomozó újságírók azt feltételezik, hogy a Basar Asszad szír elnökhöz közel álló egyik üzletember állhat a szállítmány Bejrútba hozatala mögött – mondta a HVG-nek Elias Dahrouge libanoni politológus.